Zakończyły się już badania pracowników UMWP objętych kwarantanną. W czwartek ostatnia z badanych osób otrzymała informację z sanepidu o negatywnym wyniku wymazu. Obecnie większość pracowników zakończyła już kwarantannę lub – ze względu na wynik negatywny - oczekuje na decyzję sanepidu o jej skróceniu

 - przekazał w czwartek rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

Na COVID-19 zachorowało w sumie ośmiu pracowników UMWP oraz marszałek pomorski Mieczysław Struk, u którego obecność patogenu potwierdzono w sobotę 28 marca. W ubiegłym tygodniu samorządowiec opuścił Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Zgodnie z zaleceniami lekarzy najbliższy czas spędzi w domu.

Łącznie, w różnych przedziałach czasowych, kwarantanną objętych było 80 pracowników UMWP.

Piotrowski zapewnił, że sytuacja nie miała wpływu na funkcjonowanie instytucji.

Urzędnicy pozostający na kwarantannie pracowali m.in. nad przygotowaniem pakietu pomocowego dla pomorskich szpitali oraz dla przedsiębiorców

 - wyjaśnił.

Przypomniał też, że 80 procent urzędników od dwóch tygodni pracuje zdalnie. Łącznie we wszystkich budynkach UMWP pracuje obecnie mniej niż 50 osób.

Wszyscy urzędnicy przebywający w pracy są wyposażeni w rękawiczki i maseczki oraz w płyn dezynfekujący. Zachowane są wszystkie wytyczne Generalnego Inspektora Sanitarnego, w tym odległość od innych osób, kontakt nie więcej niż dwóch osób, dezynfekcja klamek, drzwi i łazienek co dwie godziny.