Agnieszka Kołodziejczyk
O autorze
Autor nie dodał jeszcze swojego opisu.
Zabrze, które pozbyło się nieudolnych rządów Platformy, przygotowuje się do wyborów prezydenckich
Co łączy Zabrze, 150-tysieczne miasto w sercu Śląska, i rząd Donalda Tuska? Brak rzecznika prasowego i utrata zaufania społeczeństwa. Zabrze 11 maja br. zdecydowało o odwołaniu ze stanowiska, w referendum, prezydent z Platformy, a 1 czerwca Polacy zdecydowali o wyborze Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata na prezydenta RP, i tym samym przegranej kandydata z PO, pokazując rządzącym czerwoną kartkę. Pytamy, co dalej z miastem, które przeprowadziło skuteczne referendum.
Niemcy przejmą złoża Dębieńsko? Wiceminister klimatu przyznał: Nie będziemy kierować się kwestią narodową
Ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największego wydarzenia biznesowego Europy Centralnej zdominował temat przemysłu wydobywczego i węgla. Jak wskazuje Marek Wesoły, pełnomocnik rządu Mateusza Morawieckiego ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, na świecie wydobycie węgla kamiennego wzrasta, także Donald Trump, prezydent USA podkreśla, że jest on potrzebny, gdy tymczasem Polska pod wpływem Unii Europejskiej od tego surowca odchodzi. A śląskie złoże Dębieńsko z największymi zasobami węgla kamiennego w Polsce, o koncesję na którego rozpoznanie właśnie ubiega się ponownie spółka z kapitałem niemieckim, powinno pozostać w rękach polskich. - To kwestia racji stanu – mówi nam Marek Wesoły.
Z zakładu w Częstochowie zwolniono całą załogę. Mimo zapewnień Tuska
Walcownia Rurexpol w Częstochowie - ważny gracz na rynku stali - w lutym zwolniła całą załogę, 260 osób. Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu Donalda Tuska ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i wiceminister przemysłu obiecywał w marcu, że Rurexpol, jak Hutę Częstochowa, przejmie i tym samym uratuje spółka skarbu państwa - Węglokoks, dając jej nowe życie w przemyśle zbrojeniowym. Teraz Ministerstwo Przemysłu nie komentuje sprawy, a rzecznik prasowy Węglokoksu zaprzecza, by tak miało się stać. - Koalicja 13 grudnia zachowuje się w skrajnie nieodpowiedzialny sposób. Nie ma ani planu dla przemysłu, ani działań wzmacniających sektor zbrojeniowy - mówi portalowi niezalezna.pl europoseł Jadwiga Wiśniewska, która w PE od lat walczy o rynek stalowy.
Tusk obiecywał, że uratuje zakład, ale tego nie zrobił. To koniec Rafako - zwolniono prawie 700 osób
Cała załoga Rafako, do niedawna największego producenta kotłów dla potrzeb energetyki w Europie, otrzymała wypowiedzenia. To prawie 700 osób. Na rozpaczliwy list do premiera Donalda Tuska i ministrów aktywów państwowych i przemysłu, który w styczniu skierowali związkowcy zakładu oraz raciborski samorząd, by zakład ratować - nikt nawet nie odpowiedział. Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu od miesiąca odbywa szkolenia ze zwalnianymi i przygotowuje się na znaczny wzrost bezrobocia w powiecie raciborskim już w marcu.