Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Przez długie lata wyzwaniem pozostawał jednak brak stałej siedziby. Początkowo miała ona powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Lata mijały, a decyzji o lokalizacji i o finansowaniu inwestycji wciąż brakowało. Zasadniczą zmianę przyniósł dopiero przełom lat 2015 i 2016. Z inicjatywy wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył odpowiednie środki finansowe. Już w listopadzie 2016 r. zaprezentowano projekt siedziby instytucji, a w lipcu 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę. Budowy nie zatrzymały ani pandemia covid-19, ani inwazja rosyjska na Ukrainę i wywołane nią problemy ekonomiczne. We wrześniu 2023 r. nowy gmach Muzeum Historii Polski przyjmie pierwszych gości. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” – to tytuł wystawy czasowej, która przywita pierwszych gości Muzeum.
Rząd powołał Spółkę Celową Pałac, która zajmie się odbudową pałacu Saskiego. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych – Robert Cicirko, członkiem zarządu - Robert Bernisz. "To kolejny etap w zainaugurowanym przez pana prezydenta procesie odbudowy Pałacu" - mówił dziś szef MKiDN.
Polska zamierza odbudować wysadzony w powietrze przez Niemców w 1944 r. Pałac Saski w Warszawie - informuje dziennik "Jerusalem Post". Gazeta przypomina, że to tu w 1932 r. po raz pierwszy złamano kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy.