Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Świat kruchych arcydzieł

Historia kolekcji porcelany Zamku Królewskiego w Warszawie to opowieść o sukcesie zdobywania niezwykłych przedmiotów i emocjach z tym związanych. To także proces żmudnego sprawdzania stanu zachowania kruchych obiektów, kompletowania serwisów oraz szukania unikatowych wzorów. Wieloletni wysiłek gromadzenia bogatej i różnorodnej kolekcji, w skład której wchodzą okazy zdobiące niegdyś królewskie i magnackie stoły, zakończył się otwarciem Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie. Mieszcząca się w majestatycznych wnętrzach zamkowych galeria stanowi hołd dla porcelanowego rzemiosła artystycznego, którego wytwory od wieków zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania.

Zwierzę ze świata fantazji
Adam Friedrich von Löwenfinck - Zamek Królewski w Warszawie

W Galerii Porcelany prezentowane są najcenniejsze wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni, stanowiące niemal połowę zamkowej kolekcji porcelany miśnieńskiej, uzupełnione przykładami porcelany dalekowschodniej.

Otwarcie Galerii Porcelany jest także okazją do podkreślenia roli królewskiej kolekcji porcelany jako ważnego elementu kultury i dziedzictwa narodowego. To miejsce, które przenosi nas w świat elegancji i splendoru dworskiego życia, zachwycając zarówno miłośników sztuki, jak i osoby zainteresowane historią i kulturą.

powiedział prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Porcelanowe arcydzieła zostały pogrupowane tematycznie i chronologicznie. Razem zestawiono najwcześniej powstałe przykłady kamionki i porcelany böttgerowskiej, naczynia z serwisów do kawy i herbaty zdobione scenkami chinoiserie oraz wzorami dalekowschodnimi w typach Imari oraz Kakiemona, a także zespoły różnorodnych elementów z zastaw stołowych, również zdobionych wzorami zaczerpniętymi z porcelany dalekowschodniej, m.in. „z czerwonymi smokami” czy „z żółtym lwem”. Wśród nich wyróżnić należy kilkanaście naczyń z porcelany miśnieńskiej i dalekowschodniej pochodzących z kolekcji Augusta II.

Oddzielnie zaprezentowano porcelanę miśnieńską dekorowaną motywami europejskimi. Szczególnie cenne są elementy serwisów zamówionych przez Augusta III, niektóre ze znakami królewskiej cukierni dworskiej­: talerze z tzw. serwisu koronacyjnego, półmisek i filiżanka ze spodkiem z zastawy przeznaczonej do Zamku Królewskiego w Warszawie oraz naczynia z serwisu „zielony Watteau”.

Razem z nimi pokazywane są zespoły elementów z dwóch najsłynniejszych zastaw stołowych: hr. Aleksandra Józefa Sułkowskiego oraz tzw. serwisu łabędziego hr. Henryka Brühla.

Na uwagę zasługuje również prezentowany oddzielnie unikatowy kompletny serwis podróżny z porcelany miśnieńskiej zdobionej chinoiserie w oryginalnym puzdrze z lat 1725–1730 oraz japońska porcelana dekorowana w typie Imari z ok. 1700 – para wielkich wazonów z pokrywami  i zawieszony na ścianie olbrzymi półmisek z kolekcji Augusta II.

Podziwiać również można jedyny w Polsce zespół osiemnastu naczyń dekorowanych motywami fantastycznych zwierząt (Fabeltiere), które do wzornictwa porcelany miśnieńskiej wprowadził Adam Friedrich von Löwenfinck, jeden z najwybitniejszych w historii malarzy porcelany i fajansu. W Galerii Porcelany prezentowane są także inne dzieła związane z postacią tego wybitnego artysty, jest to zespół trzech naczyń z lat 1735-1736 zdobionych przez Löwenfincka, a także trzy talerze z drugiego serwisu Earl of Jersey z lat 1739-40.

Aranżacja ekspozycji nawiązuje w dużym stopniu do oryginalnych rozwiązań XVIII-wiecznych gabinetów porcelanowych. Porcelana eksponowana jest w pięciu oryginalnych szafach–witrynach holenderskich z ok. 1750 roku oraz na francuskich komodach i stole konsolowym z 1. połowy XVIII wieku. Zabytkowe meble służą nie tylko ekspozycji obiektów, ale stanowią także dekorację galerii, podobnie jak fryzy talerzy i półmisków zawieszonych na ścianach i „wspartych” konsolkami.

Wiele prezentowanych w Galerii Porcelany zabytków związanych jest z królami Polski z dynastii Wettynów, pochodzą one z kolekcji Augusta II bądź powstały na zamówienie Augusta III. Zgromadzony w zamkowych wnętrzach zbiór odsłania przed nami sekrety świata porcelany w wersji najcenniejszej i najbardziej ekskluzywnej.

podkreśla dr Anna Szkurłat, kuratorka galerii.

Galeria Porcelany będzie dostępna dla zwiedzających od 26 kwietnia br. w ramach Trasy Królewskiej.

 Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

 

#porcelana z zbiorach polskich #Miśnia #dynastia saska #Zamek Królewski w Warszawie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo