Jako pierwszy relacjonował wybuch Covid-19 w Wuhan i został aresztowany. Po trzech latach wyszedł na wolność

Fang Bin, chiński dziennikarz obywatelski, który w 2020 roku relacjonował w mediach społecznościowych wybuch pandemii Covid-19 w mieście Wuhan i został aresztowany, po trzech latach wyszedł na wolność.

Zdjęcie ilustracyjne
pexels/CC0

Fang zaczął w początkach pandemii filmować i umieszczać w internecie nagrania pokazujące sytuację w Wuhanie, gdzie po raz pierwszy stwierdzono obecność koronawirusa. Uwieczniał pacjentów na zatłoczonych szpitalnych korytarzach, zwłoki w czarnych workach spiętrzone w furgonetce.

Na jednym nagraniu powiedział: "Zbuntujmy się, oddajmy władzę ludziom", a na ostatnim, zrealizowanym na początku lutego 2020 roku, relacjonował, że jego dom otoczyli policjanci w cywilu i dobijają się do drzwi; potem dziennikarz zniknął.

CNN, powołując się na rozmowę z członkiem rodziny dziennikarza, który poprosił o nieujawnianie jego nazwiska, twierdzi, że Fang był oskarżony o "prowokowanie problemów" i skazany na trzy lata więzienia. Informacji tej nie udało się potwierdzić: ani władze w Wuhanie, ani w Pekinie nie odpowiedziały na pytania amerykańskiej stacji. Rodzina twierdzi, że zdrowie dziennikarza mocno ucierpiało w ciągu ostatnich trzech lat.

„Zamiast docenić go za odważne wysiłki na rzecz ujawnienia sytuacji w Wuhanie w pierwszych dniach pandemii, chińskie władze po prostu sprawiły, że (Fang) zniknął, usiłując uciszyć głosy krytyki"

– skomentowała Elaine Pearson z azjatyckiego oddziału organizacji broniącej praw człowieka, Human Rights Watch.

Fang nie był jedyną osobą, która w mediach społecznościowych informowała świat o początkach pandemii, a potem zniknęła. Latem 2020 roku chińskie MSW zaprzeczyło, jakoby władze prześladowały dziennikarzy, którzy "korzystali ze swojego prawa do wolności wypowiedzi w internecie". Nigdy też nie ujawniono ile osób i pod jakimi zarzutami zatrzymano.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus #Chiny #Wuhan

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (9)
Anonim 20.06.2023 03:08
Jakby nie było to europejskie statystyki zgonów nagłych dominują w największej liczbie Szczepanów w stosunku do całej populacji kraju.
Anonim 20.06.2023 03:02
Wciąż czekam na rzetelny artykuł który przedstawi faktury a nie mity na temat pochodzenia covida.
Anonim 20.06.2023 02:59
Na przełomie 2024/2025 ogloszom kolejną i ludzie się nie połapiom że to od tych eliksirów z opóźnionym zapłonem i będą chcieli znosić tym razem wszystkich do kolejnej dawki eliksiru końcowego.
Anonim 20.06.2023 02:42
Koronka pochodzi z usbiolab i mają ich prawie 300 na świecie z czego 25 jest/było na krainie.
Anonim 20.06.2023 02:41
Koronę i eliksiry powinno się odstawić na półkę między s&f, fantasy a tragikokomedie.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo