Ilu uczniów z Ukrainy trafiło do Warszawy? Podano dane

Około 60 tysięcy uczniów ukraińskich przebywa obecnie w Warszawie. Część z nich pozostało w ukraińskim systemie edukacji, inni od września rozpoczną naukę w stołecznych placówkach. Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska przekazała dokładne dane na temat obecnego stanu w warszawskich szkołach i przedszkolach.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Ten rok to rok kolejnej kumulacji roczników. To również wojna w Ukrainie, która spowodowała, że miliony Ukraińców szukały nowego miejsca do życia. 170-180 tysięcy wybrało Warszawę. Według szacunków około 60 tys. to uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wychowankowie przedszkoli" - powiedziała Kaznowska.

Na 1 września w warszawskich przedszkolach jest 48 tys. dzieci w tym 2,9 tys. ukraińskich. "Ta liczba nieco spadła względem czerwca, kiedy było to 3,2 tys. dzieci w przedszkolach" - zaznaczyła Kaznowska. W szkołach podstawowych razem z oddziałami przedszkolnymi jest 139 tys. uczniów, z czego 12,3 tys. to uczniowie z Ukrainy. "Tutaj mamy bardzo duży skok ponieważ rok szkolny 2021/22 kończyło z nami 9,3 tys. uczniów z Ukrainy" - przekazała wiceprezydent.

W szkołach ponadpodstawowych jest 95 tys. uczniów z czego 1,8 tys. z Ukrainy. "To nowi uczniowie z Ukrainy względem 930 w czerwcu" - zaznaczyła. Razem w miejskich placówkach jest 282 tys. w tym 16,8 tys. dzieci z Ukrainy. "To bardzo duży skok względem czerwca i tego się spodziewaliśmy" - oceniła Kaznowska.

Dwa systemy edukacji

Zaznaczyła, że od początku wojny na Ukrainie kiedy to uchodźcy napływali do Polski, część dzieci nie kontynuowała nauki a część została w ukraińskim systemie edukacyjnym.

"Te 16,8 tys. nie jest liczbą zamkniętą ponieważ rodzice dalej przychodzą do naszych placówek i pytają o wolne miejsca w naszych szkołach i jeszcze dopisują dzieci. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że szacujemy że około 40 tys. uczniów z Ukrainy pozostało w ukraińskim systemie edukacyjnym. Dlatego do początku postawiliśmy na dwa systemy: ten nasz oparty o polskie podstawy programowe i ukraiński system a więc nauka zdalna"

- powiedziała.

"Stawiając na dwa systemy na raz stworzyliśmy zaplecze do wsparcia edukacji zdalnej budując Centrum Edukacji i Rozwoju oraz mniejsze centra lokalne, gdzie młodzież z Ukrainy, która nie ma w domu dogodnych warunków, może przyjść i łączyć się ze swoją szkołą w czasie rzeczywistym. Jeżeli uczeń pochodzi ze wschodu i jego szkoły zostały zbombardowane to jak zapewniło ukraińskie ministerstwo edukacji, młodzież może się łączyć ze szkołami na zachodzie Ukrainy" - podkreśliła.

W miejskich przedszkolach zostało około 1,8 tys. miejsc, w szkołach podstawowych zostało około 600 wolnych miejsc, w szkołach ponadpodstawowych około 1,8 tys. miejsc (z czego 1,1 tys. w liceach, 500 w technikach i 200 w szkołach branżowych). Rośnie liczba uczniów spoza Warszawy, to 34 proc. uczniów klas pierwszych. Parę lat temu to było 27 procent.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraińcy w Polsce #Warszawa #uchodźcy #edukacja dla Ukraińców

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo