Podczas programu "Gość wiadomości" w TVP lider SLD był pytany o swoją wypowiedź z 23 września ze Szczecina o żołnierzach sowieckich, w której stwierdził, że "ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność".

Na terenie Polski zginęło łącznie z obozami 700 tysięcy żołnierzy radzieckich” - odpowiadał Czarzasty prowadzącemu program "Gość Wiadomości".

Tereny, które zostały wyzwolone, tereny odzyskane, były wyzwalane przez dwie armie - jedna armia to była armia Wojska Polskiego m.in. przez gen. Jaruzelskiego, akurat tam wtedy koło Szczecina szła, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy, radzieccy wtedy, a byli i ukraińscy również

- dodał lider SLD.

Słowa Czarzastego odbiły się szerokim echem w debacie publicznej. Do dziś jednak polityk nie zabierał głosu ws. swojego wystąpienia w telewizyjnym studio. Wydawać by się mogło, że pod naporem sprzeciwów zmieni swój stosunek do prawdy historycznej. Nic z tego… W opublikowanym dziś wpisie na Twitterze wszystkie nieprzychylne mu opinie określił mianem „intelektualnego debilizmu”.

Użytkownicy portalu społecznościowego natychmiast odpowiedzieli Czarzastemu. Nadal, w przytłaczającej większości, Polacy nie zgadzają się z wersją polityka Lewicy.