Polacy pamiętają. Uroczystości obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Pl. Piłsudskiego

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pokazano m.in. filmy i zdjęcia poświęcone parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz dokument pokazujący nastrój ulic Warszawy i Krakowa w dniach żałoby narodowej po 10 kwietnia 2010 roku.

Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. Po mszy uczestnicy miesięcznicy z kościoła seminaryjnego przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie uczestniczyli w apelu pamięci i złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Na miejscu jest wielu członków klubów "Gazety Polskiej".

Na pl. Piłsudskiego od rana trwają uroczystości 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W bloku filmowym zaprezentowano m.in. film Marii Dłużewskiej "Dama" o prezydentowej Marii Kaczyńskiej, film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego "Alma Polaca - czyli polska dusza", który pokazuje Polaków zmagających się z tragedią narodową po katastrofie samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 r.

Co roku, w zasadzie kilka dni przed rocznicą, zaczynam łapać się na tym, że trudno mi normalnie funkcjonować. Jest coś, co sprawia, że pojawia się zdenerwowanie, smutek i trochę nieprzewidywalne reakcje. Powraca moment, kiedy się o tym dowiedziałam, kiedy musiałam powiedzieć mojemu synowi, że zginął jego ojciec, kiedy zobaczyłam z okien Pałacu Prezydenckiego zjednoczoną, piękną, rozmodloną Polskę, ale również moment, w którym zobaczyłam w Smoleńsku prezydenta Polski leżącego w błocie, bez żołnierzy, bez biało-czerwonej flagi

– powiedziała dziennikarzom posłanka PiS Małgorzata Gosiewska, była żona posła PiS Przemysława Gosiewskiego.

W trakcie uroczystości na pl. Piłsudskiego wyświetlano też m.in. zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Na pl. Piłsudskiego przewidziano jeszcze m.in. modlitwę maryjną Regina Coeli, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz koncert.

Na godz. 15:30 zaplanowano odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bank podejrzany o pranie pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne / Philippedelavie CC0

  

Estoński Urząd Nadzoru Finansowego nakazał dziś zamknięcie estońskiego oddziału duńskiego banku Danske Bank. Estoński oddział, podejrzewany o przetransferowanie ok. 200 mld euro nielegalnych aktywów, ma być zamknięty w ciągu ośmiu miesięcy.

Zdaniem szefa estońskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Finantsinspektsioon) Kilvara Kesslera ”wieloletnie nadużycia Danske Banku i spowodowanie utraty wiarygodności branży finansowej Estonii wymagają jednoznacznego potępienia”.

Skandal związany z praniem pieniędzy, o które podejrzewany jest estoński oddział Danske Banku, został ujawniony na szeroką skalę w 2018 roku, kiedy to w związku ze śledztwem aresztowano dziesięciu pracowników banku. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły lat 2007-2015 i transferu nielegalnych funduszy, w szczególności z Federacji Rosyjskiej oraz niektórych byłych republik radzieckich.

Istotne problemy dotyczyły działalności biznesowej klientów banku niebędących rezydentami Estonii. Bank zakończył prowadzenie usług dla tej grupy odbiorców dopiero w 2015 roku, mimo że pierwsze sygnały związane z podejrzeniem prania pieniędzy pojawiły się już kilka lat wcześniej.

Jak poinformowały dziś estońskie służby nadzoru w ciągu 20 dni bank ma przedstawić urzędnikom plan działania związany z zamknięciem oddziału na terenie kraju.

Finantsinspektsioon ma monitorować proces zakończenia działalności oddziału, aby zabezpieczyć interesy klientów oraz wiarygodność sektora finansowego. Zaznaczono, że jeśli bank nie zakończy działalności w terminie, za każdy dzień zwłoki będzie musiał zapłacić 100 tys. euro grzywny.

Na koniec 2018 roku klientami Danske Banku w Estonii było ok. 14,7 tys. deponentów, na których rachunkach zapisane było ok. 96 mln euro (ok. 90 proc. należało do estońskich rezydentów) i ok. 12,3 tys. pożyczkobiorców.

Liczne dochodzenia związane z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy przez Danske Bank operujący na terenie Estonii prowadzone są nie tylko w Estonii i Danii, ale także w kilku innych krajach oraz ramach europejskiego nadzoru bankowego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl