Waszyngton zatwierdził sprzedaż Himarsów dla Polski. Błaszczak: Zgoda dotyczy prawie 500 wyrzutni

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów - podała dzisiaj należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) - Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. Większość z nich będzie zamontowanych na polskich ciężarówkach - napisał Mariusz Błaszczak, szef MON.

Autorstwa Sgt Anthony Ortiz - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=c80cf23481b661199f4cb66197806821ed619725&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26489891

Jak podano w komunikacie DSCA, w skład zamówienia wejdzie

  • 18 wyrzutni HIMARS,
  • 478 zestawów do ładowania wyrzutni,
  • 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km,
  • 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW,
  • 521 zestawów GMRLS-U,
  • 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW),
  • a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne.

Szacowany koszt transakcji to 10 mld dolarów.

"Proponowana sprzedaż pomoże osiągnąć cele polskiego wojska, dotyczące modernizacji zdolności i dalszego zwiększenia interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami" - podano w oświadczeniu.

Jak poinformowało Polską Agencję Prasową źródło w Kongresie, o intencji sprzedaży HIMARS-ów już wcześniej notyfikowany został parlament.

Jest to już drugie złożone przez Polski rząd zamówienie systemów artylerii rakietowej HIMARS. W 2019 r. Polska zamówiła 20 wyrzutni, zaś dostawy mają rozpocząć się w tym roku.

W ubiegłym roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że złożył pierwotnie zapytanie o zakup 500 wyrzutni HIMARS, jednak jak się później okazało takie zamówienie przekraczało możliwości producenta systemów, koncernu Lockheed Martin. Zamiast tego polski rząd złożył zamówienie na 288 analogicznych koreańskich systemów K239 Chunmoo.

"Wielkie wzmocnienie polskiej artylerii coraz bliżej. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. Większość z nich będzie zamontowanych na polskich ciężarówkach. Zakupimy również zapas amunicji. Przystępujemy do negocjacji cenowych"

- napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#HIMARS

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo