Zmniejszenie kontroli jest oczywistym następstwem odwołania wydarzeń sportowych. Jednak w przypadku zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w Tokio oraz tych, co do których mamy podejrzenie stosowania zakazanych substancji, kontrole nadal planujemy prowadzić

- powiedział Rynkowski.

Próbki pobierane będą teraz z zachowaniem specjalnych protokołów bezpieczeństwa wzorowanych na rozwiązaniach amerykańskich. Kontrolerzy będą wyposażeni w stosowne kombinezony, a dystans między nimi a sportowcami ma wynosić co najmniej półtora metra, kiedy tylko jest to możliwe.

Cały czas normalnie funkcjonuje pion śledczy. Postępowania dyscyplinarne natomiast prowadzone są w formie wideokonferencji, jeśli osoby, których one dotyczą wyrażają na to zgodę. Kontynuowane są również działania edukacyjne. Cały czas przypominamy sportowcom o konieczności informowania o miejscu swojego pobytu

- podkreślił Rynkowski.

W tych trudnych czasach staramy się funkcjonować możliwie normalnie. Wierzymy, że wcześniej czy później pandemia minie i wówczas nie chcemy mieć zaległości, tylko od razu wrócić do pełnego trybu pracy.

Paradoksalnie obecna sytuacja jest pewnym ułatwieniem, bo niemal wszyscy polscy sportowcy przebywają w kraju.

Z drugiej strony nie odbywają się żadne zgrupowania, co oznacza, że nie można podczas jednej wizyty pobrać próbek od większej liczby sportowców. Teraz trzeba składać wizyty od domu do domu.

O zmniejszeniu liczby kontroli poinformowało wiele narodowych agencji antydopingowych, m.in. amerykańska, brytyjska, niemiecka i austriacka. Natomiast we Włoszech i Hiszpanii działalność zawiesiły laboratoria antydopingowe. Na razie cięć nie ma w Rosji, ale szefowa RUSADA Margarita Pachnocka przyznała w wiadomości przesłanej agencji AP, że ich wprowadzenie jest kwestią czasu.