"13-tki będą wypłacone zgodnie z planem"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/_Alicja_/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Uspokajam, wczoraj odrzuciliśmy blokadę senacką, trzynaste emerytury będę wypłacone zgodnie z planem - zapewnił dziś wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że przyjęte przez w czwartek Sejm rozwiązania w sprawie trzynastych emerytur i rent, to dokończenie obietnicy dot. reformy emerytalnej.

Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główne z nich zakładały wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

"Wystarczyło, że opozycja zdobyła przyczółek w Senacie i zajmuje się chociażby blokowaniem wypłaty trzynastych emerytur dla Polaków"

- mówił w TVP Info wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do proponowanych przez Senat poprawek, które Sejm w czwartek odrzucił.

"Od razu uspokajam, wczoraj odrzuciliśmy tę blokadę senacką, trzynaste emerytury będę wypłacone zgodnie z planem" - zapewnił Fogiel.

Fogiel, wyjaśnił także, co oznacza przyjęte w czwartek przez Sejm rozwiązanie. "To jest tak naprawdę dokończenie, spełnienie obietnicy, która pojawiła się na samym początku reformy emerytalnej, tzn. że Polacy będą mogli tymi środkami dysponować" - powiedział.

Fogiel wskazał także na dwa najważniejsze aspekty podjętej w czwartek przez Sejm decyzji.

"Po pierwsze pozwala każdemu z nas zadecydować, czy chcemy, żeby te środki trafiły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie na dotychczasowych zasadach w sposób stabilny wszystko będzie funkcjonowało, czy trafią na indywidualne konta emerytalne, gdzie będą inwestowane na zasadach rynkowych w bezpieczne papiery"

- mówił. Zastrzegł jednak, że przy inwestycjach zawsze jest minimalny element ryzyka, ale - jak zaznaczył - jest to jednak duża szansa na wzrost.

Jak mówił, najważniejsze jest to, że będą to prywatne pieniądze Polaków, które będzie można dziedziczyć i wypłacić momentalnie po przejściu na emeryturę. "Czyli w końcu te pieniądze, które wypracowujemy i które później płacimy w składkach - będziemy mieli maksymalną możliwość dysponowania nimi" - powiedział.

Senat w ubiegłym tygodniu wniósł poprawki do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Jedna z nich, zgłoszona przez senator Magdalenę Kochan (KO), zakładała wykreślenie przepisów wskazujących, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy.

Zgodnie z ustawą, "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec kwarantanny na japońskim wycieczkowcu

/ / By Alpsdake - This file has been extracted from another file: Diamond Princess (ship, 2004) and Port of Toba.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84753070

  

Na cumującym w pobliżu portu w Jokohamie statku wycieczkowym Diamond Princess nie obowiązuje już kwarantanna. Wcześniej na wycieczkowcu stwierdzono 542 przypadki zakażenia wirusem COVID-19.

Japońskie ministerstwo zdrowia podało, że w środę z pokładu powinno zejść ok. 500 zdrowych osób. Cały proces zamykania kwarantanny powinien zakończyć się w piątek.

Na wycieczkowcu, który wypłynął z Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego, utknęło ponad 3,7 tys. osób, w tym ponad 2,6 tys. pasażerów z 56 krajów. Jest wśród nich trzech Polaków. Polskie MSZ informowało w ubiegłym tygodniu, że nie wykryto u nich koronawirusa.

Pierwszą osobą na statku, u której wykryto koronawirusa, jest 80-letni obywatel Chin. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym. W Hongkongu armator postanowił skierować statek do portu w Jokohamie i zorganizował badania lekarskie pasażerów oraz załogi.

Statek już w piątek zaczęły opuszczać pierwsze osoby w zaawansowanym wieku, u których testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny. W pierwszej kolejności zabierane były osoby cierpiące na chroniczne schorzenia oraz te, które nie miały okien w kajutach.

W nocy z poniedziałku na wtorek ze statku ewakuowanych zostało 328 Amerykanów, którzy z Japonii zabrani zostali dwoma wyczarterowanymi przez rząd USA samolotami. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zostaną oni poddani kolejnej 14-dniowej kwarantannie w bazie sił powietrznych Travis w Kalifornii.

W grupie ewakuowanych Amerykanów jest 14 osób, u którycn stwierdzono zakażenia koronawirusem. Na pokładzie samolotu zostali oni umieszczeni w "specjalnej strefie izolacji".

Jak podkreślają agencje wycieczkowiec Diamond Princess jest największym skupiskiem osób zakażonych koronawirusem poza Chinami kontynentalnymi. 542 przypadki infekcji to więcej, niż jest stwierdzonych wszystkich zakażeń poza granicami Chin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts