"Oratorium o Stworzeniu" i... ekorekolekcje - niezwykła inicjatywa w duchu św. Franciszka

Basia Derlak i br. Szymon Janowski / fot. YouTube/mat.pras.

  

Modlitwa, konferencje, spotkania i dyskusje zwieńczone premierowym wykonaniem „Oratorium o Stworzeniu” - tak zapowiada się plan pierwszych „ekorekolekcji” organizowanych w dniach 1-3 października przez Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie. „Spotkanie to ma pomóc odnowić nasze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość zarówno w wymiarze relacji z drugim człowiekiem, jak i otaczającą nas przyrodą, To drugie uważamy za szczególnie ważne w kontekście postępujących zmian klimatycznych” - informują organizatorzy rekolekcji.

Kochasz przyrodę, ale trudno ci zrozumieć, na czym polegają współczesne wyzwania naszej planety? Nie wiesz jak odróżnić działania ekologiczne od tych, które szkodzą Ziemi? Zastanawiasz się jak Ty sam/sama możesz zatroszczyć się o środowisko? Jesteś katolikiem/katoliczką, ale czujesz się zdezorientowany/a gdy czytasz o celebrytach adoptujących pszczoły i jednocześnie popierających aborcję? A może w ogóle nie wierzysz, ani nie chodzisz do kościoła, ale chciał(a)byś poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii?

Jeżeli odpowiedziałeś/aś twierdząco przynajmniej na jedno z powyższych pytań, być może zainteresują Cię zainicjowane przez warszawskich Braci Mniejszych Kapucynów „ekorekolekcje”, które od 1 do 3 października odbędą się w w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej.

Podczas tych trzech dni odbędzie się szereg spotkań, konferencji i modlitw skupionych wokół tematu troski o Ziemię - nasz wspólny dom. Rekolekcje uświetni premierowe wykonanie „Oratorium o Stworzeniu”. Teksty, oparte na biografiach świętego Franciszka napisała Basia Derlak (Chłopcy kontra Basia, Apokryfy) i wraz z Sebastianem Wielądkiem (Apokryfy, Wielbłądy, Yerba Mater) stworzyła do nich muzykę. W wykonanie Oratorium włączą się również Włodek Dembowski, znany jako Paprodziad (Łąki Łan, November Project, Dziady Kazimierskie) oraz Joanna Zawłocka (Miąższ).

Premierę “Oratorium o Stworzeniu” planujemy poprzedzić dwoma wieczorami spotkań (1. i 2. października), w czasie których poruszymy tematy związane z wizją człowieka i jego wpływu na otaczający świat, opierając się na ważnej encyklice papieża Franciszka “Laudato si’”, zwaną także “zieloną encykliką”.

- informuje brat Szymon Janowski OFMCap, pomysłodawca i koordynator ekorekolekcji.

„Oratorium o Stworzeniu” ma pomóc odnowić nasze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość zarówno w wymiarze relacji z drugim człowiekiem, jak i otaczającą nas przyrodą. To drugie uważamy za szczególnie ważne w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Naszym celem jest stworzenie takiej przestrzeni w Kościele, w której będziemy mogli poruszyć kwestię ekologii, naszych codziennych nawyków i troski o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia.

- dodaje franciszkanin.

Udział w rekolekcjach jest bezpłatny. Projekt można wesprzeć modlitewnie i dobrowolną ofiarą na stronie zrzutka.pl/oratorium:

Jeżeli podobnie jak my, uważacie, że temat ekologii jest Wam bliski, jeżeli święty Franciszek jest dla Was interesującą postacią, a może duchową inspiracją; jeżeli brakuje Wam głośnego mówienia o ekologii w Kościele; jeżeli kochacie dobrą muzykę to z wdzięcznością zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy.

- zachęcają brat Szymon i Basia Derlak. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poseł Wróblewski o rezultacie PO-KO. "Czerwona kartka dla Schetyny"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki - mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. I skomentował też wynik Koalicji Obywatelskiej.

PiS z poparciem 43,6 proc. (239 mandatów) zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc. (130 mandatów); SLD - 11,9 proc.(43 mandaty); PSL - 9,6 proc.(34 mandaty); Konfederacja - 6,4 proc. (13 mandatów).

To wynik znacznie lepszy niż cztery lata temu. Według wstępnych wyników badania IPSOS, notujemy sześcioprocentowy wzrost. Jednocześnie trzeba dodać, że zwiększyła się frekwencja. To oznacza, że kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki

- mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Po ogłoszeniu wyników, Grzegorz Schetyna natychmiast wyszedł z apelem do ugrupowań opozycyjnych ws. współpracy w przyszłym Senacie. „Będziemy pracować nad współpracą. Senat… Senat jeszcze. Te wyniki ciągle przed nami. Wierzymy w zwycięstwo” – mówił.

Poseł Wróblewski wskazuje, że obecnie „Grzegorz Schetyna robi dobrą minę do złej gry, w której znalazła się Platforma Obywatelska, a wcześniej już Koalicja Europejska”.

[polecam:https://niezalezna.pl/292548-schetyna-juz-szuka-wymowki-po-przegranych-wyborach-to-nie-byla-rowna-walka]

Cztery lata temu PO i Nowoczesna mieli łącznie ponad 30 proc. poparcia. Dziś otrzymali o wiele gorszy wynik. Oznacza to drugą żółtą, lub czerwoną kartkę dla kierownictwa partii. To sytuacja trudna dla Grzegorza Schetyny

- odniósł się polityk.

Pytany o wysoką, ponad 60-procentową frekwencję odparł, że „poziom mobilizacji rodaków jest bardzo duży”.

Nie chcą pozostać z boku, chcą się wypowiedzieć. Mają do tego prawo. Tym, co mnie cieszy, to to, że oddanych głosów sumarycznie na prawicę jest bardzo dużo

- podsumował poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl