Kochasz przyrodę, ale trudno ci zrozumieć, na czym polegają współczesne wyzwania naszej planety? Nie wiesz jak odróżnić działania ekologiczne od tych, które szkodzą Ziemi? Zastanawiasz się jak Ty sam/sama możesz zatroszczyć się o środowisko? Jesteś katolikiem/katoliczką, ale czujesz się zdezorientowany/a gdy czytasz o celebrytach adoptujących pszczoły i jednocześnie popierających aborcję? A może w ogóle nie wierzysz, ani nie chodzisz do kościoła, ale chciał(a)byś poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii?

Jeżeli odpowiedziałeś/aś twierdząco przynajmniej na jedno z powyższych pytań, być może zainteresują Cię zainicjowane przez warszawskich Braci Mniejszych Kapucynów „ekorekolekcje”, które od 1 do 3 października odbędą się w w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej.

Podczas tych trzech dni odbędzie się szereg spotkań, konferencji i modlitw skupionych wokół tematu troski o Ziemię - nasz wspólny dom. Rekolekcje uświetni premierowe wykonanie „Oratorium o Stworzeniu”. Teksty, oparte na biografiach świętego Franciszka napisała Basia Derlak (Chłopcy kontra Basia, Apokryfy) i wraz z Sebastianem Wielądkiem (Apokryfy, Wielbłądy, Yerba Mater) stworzyła do nich muzykę. W wykonanie Oratorium włączą się również Włodek Dembowski, znany jako Paprodziad (Łąki Łan, November Project, Dziady Kazimierskie) oraz Joanna Zawłocka (Miąższ).

Premierę “Oratorium o Stworzeniu” planujemy poprzedzić dwoma wieczorami spotkań (1. i 2. października), w czasie których poruszymy tematy związane z wizją człowieka i jego wpływu na otaczający świat, opierając się na ważnej encyklice papieża Franciszka “Laudato si’”, zwaną także “zieloną encykliką”.

- informuje brat Szymon Janowski OFMCap, pomysłodawca i koordynator ekorekolekcji.

„Oratorium o Stworzeniu” ma pomóc odnowić nasze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość zarówno w wymiarze relacji z drugim człowiekiem, jak i otaczającą nas przyrodą. To drugie uważamy za szczególnie ważne w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Naszym celem jest stworzenie takiej przestrzeni w Kościele, w której będziemy mogli poruszyć kwestię ekologii, naszych codziennych nawyków i troski o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia.

- dodaje franciszkanin.

Udział w rekolekcjach jest bezpłatny. Projekt można wesprzeć modlitewnie i dobrowolną ofiarą na stronie zrzutka.pl/oratorium:

Jeżeli podobnie jak my, uważacie, że temat ekologii jest Wam bliski, jeżeli święty Franciszek jest dla Was interesującą postacią, a może duchową inspiracją; jeżeli brakuje Wam głośnego mówienia o ekologii w Kościele; jeżeli kochacie dobrą muzykę to z wdzięcznością zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy.

- zachęcają brat Szymon i Basia Derlak.