Sadzenie lawendy
Najlepszy czas na sadzenie lawendy to wczesna wiosna lub późna jesień, kiedy gleba jest dobrze przygotowana do przyjęcia nowych roślin. Kiedy sadzić lawendę? Lawendę można sadzić w ogrodzie wiosną, od początku kwietnia. Dobrym terminem jest też jesień - we wrześniu i w pierwszych dniach października. Sadząc lawendę zachowujemy odstęp między roślinami minimum 40 cm. Wybierając miejsce, upewnij się, że ma ono dostęp do pełnego nasłonecznienia i dobrze przepuszczalną glebę. Lawenda nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego należy unikać zbyt wilgotnych miejsc.
Odmiany lawendy
Na rynku dostępnych jest wiele odmian lawendy, różniących się między sobą wysokością, kolorem kwiatów i zapachem.
To kilka popularnych odmian:
Gdzie sadzić lawendę w ogrodzie?
Lawenda to roślina, która nie stawia wielkich wymagań, ale aby dobrze się rozwijała, potrzebuje odpowiednich warunków. Warto wybrać dla niej miejsce dobrze nasłonecznione, najlepiej z ekspozycją na południe lub zachód. Lawenda świetnie radzi sobie również na stanowiskach wystawionych na wschód, pod warunkiem, że nie są one zbyt zacienione.
Gleba, w której sadzimy lawendę, powinna być półprzepuszczalna i lekka, najlepiej piaszczysta. Roślina nie toleruje nadmiaru wody w korzeniach, dlatego ważne jest unikanie miejsc zbyt podmokłych.
Jeśli chodzi o towarzystwo dla lawendy, warto wziąć pod uwagę jej właściwości odstraszające niektóre szkodniki, takie jak mrówki i mszyce. Dobrym pomysłem jest sadzenie lawendy w pobliżu roślin, które są szczególnie narażone na ataki tych insektów. Różne odmiany róż oraz nagietki mogą stanowić idealne sąsiedztwo dla lawendy. Roślina dobrze rośnie również obok innych ziół, takich jak rozmaryn, cząber, hyzop, tymianek czy krwawnik.
Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?
Lawenda to względnie prosta i mało wymagająca roślina w uprawie. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, powinna nam się odwdzięczyć pięknym i długim kwitnieniem.
Najważniejsze w codziennej pielęgnacji lawendy jest systematyczne odchwaszczanie. Lawenda nie lubi towarzystwa chwastów, które osłabiają cyrkulację powietrza wokół rośliny. Oprócz systematycznego odchwaszczania pamiętajmy o stosowaniu kompostu jesienią, który odżywi naszą roślinę i poprawi kondycję gleby.
Pozytywnym aspektem w uprawie lawendy jest fakt, iż nie jest ona podatna na występowanie chorób. W wyjątkowych przypadkach, gdy podłoże jest zbyt wilgotne, może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe.
Jak przycinać lawendę?
Odpowiednie przycinanie lawendy w ogrodzie jest kluczowe dla zachowania jej pięknego wyglądu i zdrowia rośliny. Najlepszy czas na przycinanie to po okresie kwitnienia oraz wiosną, aby usunąć przemarznięte i uschnięte partie.
Kiedy kwiaty lawendy przekwitną, warto usunąć kwiatostany i część łodygi, pozostawiając jednak zdrewniałe pędy nienaruszone, ponieważ mają one ograniczone zdolności regeneracyjne. Wiosną przycinamy również przemarznięte partie, aby zachować zdrowy wygląd rośliny.
Jeśli chcemy odmłodzić kilkuletnią lawendę, możemy ścisnąć ją na wysokości około 15 cm nad ziemią. Natomiast jeśli zależy nam na zagęszczeniu młodych roślin, ścinamy je o połowę długości.
Pamiętajmy, aby przycinanie lawendy wykonywać ostrożnie i z umiarem, dbając o zachowanie naturalnego kształtu rośliny i minimalizując uszkodzenia zdrewniałych części. Regularne przycinanie sprawi, że nasza lawenda będzie się zdrowo rozwijać i zachwycać swoim pięknem przez wiele sezonów.