Kuwejt zmniejsza produkcję. Ropa drożeje

  

Ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od 18 miesięcy po doniesieniach o tym,  że Kuwejt i Oman obniżyły wydobycie zgodnie z porozumieniem OPEC zawartym w listopadzie ubiegłego roku – podaje Reuters.

Kuwejt zmniejszył wydobycie o 130 tys. baryłek dziennie i wynosi obecnie 2,75 mln. Oman wraz z nowym rokiem zredukował wydobycie o 45 tys. baryłek dziennie do 1,01 mln.

Cena Ropa Brent zdrożała o ponad 2 proc. jej kurs sięgał 58,37 dolarów za baryłkę. To jej najwyższy poziom od lipca 2015 r. Ropa West Texas Intermediate z lutowych kontraktów zdrożała prawie o 3 proc. osiągając we wtorek rano cenę 55,24 dol.

Pierwsze sygnały wskazują, że cięcia produkcji państw OPEC i spoza tej organizacji budzą nadzieje, że globalna nadpodaż ropy będzie malała

- powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista w ABN AMRO Bank N.V. w Amsterdamie.

30 listopada 2016 r. państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły zgodę w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie.

Zgodnie z porozumieniem Arabia Saudyjska zmniejszy produkcję o 486 tys. baryłek dziennie. Irak, drugi co do wielkości producent OPEC, zgodził się na cięcia w wysokości 210 tys. baryłek dziennie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zmniejszą produkcję o 139 tys. baryłek, a Kuwejt o 131 tys. dziennie - czytamy w dokumencie OPEC.

Rosja zadeklarowała zmniejszenie wydobycia o aż 300 tys. baryłek dziennie.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że członkowie OPEC oraz kraje spoza OPEC dotrzymają zobowiązań z listopada, zwłaszcza w początkowej fazie

– powiedział Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

Libia jako jeden z dwóch państw OPEC zwolniona z tych cięć zwiększyła swoją produkcję do 685 tys. baryłek dziennie, z około 600 tys. baryłek wydobywanych w grudniu – podaje Reuters.

Znaczącym czynnikiem, który będzie uważnie obserwowany w nadchodzących miesiącach, jest odpowiedź branży łupkowej na redukcję podaży

– dodał Spooner.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Reuters
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl