Kuwejt zmniejsza produkcję. Ropa drożeje

  

Ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od 18 miesięcy po doniesieniach o tym,  że Kuwejt i Oman obniżyły wydobycie zgodnie z porozumieniem OPEC zawartym w listopadzie ubiegłego roku – podaje Reuters.

Kuwejt zmniejszył wydobycie o 130 tys. baryłek dziennie i wynosi obecnie 2,75 mln. Oman wraz z nowym rokiem zredukował wydobycie o 45 tys. baryłek dziennie do 1,01 mln.

Cena Ropa Brent zdrożała o ponad 2 proc. jej kurs sięgał 58,37 dolarów za baryłkę. To jej najwyższy poziom od lipca 2015 r. Ropa West Texas Intermediate z lutowych kontraktów zdrożała prawie o 3 proc. osiągając we wtorek rano cenę 55,24 dol.

Pierwsze sygnały wskazują, że cięcia produkcji państw OPEC i spoza tej organizacji budzą nadzieje, że globalna nadpodaż ropy będzie malała

- powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista w ABN AMRO Bank N.V. w Amsterdamie.

30 listopada 2016 r. państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły zgodę w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie.

Zgodnie z porozumieniem Arabia Saudyjska zmniejszy produkcję o 486 tys. baryłek dziennie. Irak, drugi co do wielkości producent OPEC, zgodził się na cięcia w wysokości 210 tys. baryłek dziennie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zmniejszą produkcję o 139 tys. baryłek, a Kuwejt o 131 tys. dziennie - czytamy w dokumencie OPEC.

Rosja zadeklarowała zmniejszenie wydobycia o aż 300 tys. baryłek dziennie.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że członkowie OPEC oraz kraje spoza OPEC dotrzymają zobowiązań z listopada, zwłaszcza w początkowej fazie

– powiedział Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

Libia jako jeden z dwóch państw OPEC zwolniona z tych cięć zwiększyła swoją produkcję do 685 tys. baryłek dziennie, z około 600 tys. baryłek wydobywanych w grudniu – podaje Reuters.

Znaczącym czynnikiem, który będzie uważnie obserwowany w nadchodzących miesiącach, jest odpowiedź branży łupkowej na redukcję podaży

– dodał Spooner.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Reuters
Tagi

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce, z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl