Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

Koncern BASF wycofuje się z Rosji

BASF zamyka działalność w Rosji i na Białorusi, z wyjątkiem działalności wspierającej produkcję żywności - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Niemiecki BASF to - według Financial Times - największy koncern chemiczny na świecie. W oświadczeniu przypomniano, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę od 3 marca br. wstrzymano nowe inwestycje.

Siedziba koncernu
Gewetz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

"Rada Dyrektorów Wykonawczych BASF SE podjęła obecnie decyzję o zakończeniu pozostałej działalności biznesowej firmy w Rosji i na Białorusi do początku lipca 2022 roku" - napisano. Zaznaczono, że z decyzji jest wyłączona działalność wspierająca produkcję żywności "ponieważ wojna grozi wywołaniem globalnego kryzysu żywnościowego".

Dodano, że decyzja została podjęta w odpowiedzi na "ostatni rozwój wypadków na wojnie" oraz wynika z przepisów prawa międzynarodowego, "w tym z piątego pakietu sankcji UE".

Spółka przekazała również, że obecnie dla BASF w Rosji i na Białorusi pracuje 684 pracowników. Firma podjęła decyzję o dalszym wspieraniu swoich pracowników w obu krajach do końca 2022 roku. Szczegółowe plany uporządkowanego zaprzestania działalności BASF w Rosji i na Białorusi są obecnie opracowywane. W 2021 roku Rosja i Białoruś odpowiadały za około 1 procent całkowitej sprzedaży Grupy BASF.

Grupa BASF zatrudnia ponad 111 tys. pracowników na całym świecie. Zajmuje się przede wszystkim produkcją chemiczną, a także dostarcza rozwiązania przemysłowe i rolnicze. W 2021 r. BASF osiągnął sprzedaż w wysokości 78,6 mld euro. Akcje BASF są notowane na giełdzie we Frankfurcie (BAS) oraz jako amerykańskie kwity depozytowe (BASFY) w Stanach Zjednoczonych.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#BASF

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo