Błaszczak: Hołd i opieka nad powstańcami warszawskimi jest naszym obowiązkiem

- Hołd i opieka nad powstańcami warszawskimi jest naszym obowiązkiem, podobnie jak pielęgnowanie pamięci o tych, których już z nami nie ma - napisał w liście z okazji 77. rocznicy powstania warszawskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Minister w opublikowanym na Twitterze w niedzielę liście do uczestników uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego przypomniał, że 1 sierpnia dla mieszkańców Warszawy jest dniem szczególnym.

"To właśnie wtedy, o godzinie 17 wszyscy w mieście zatrzymują się, aby oddać hołd Powstańcom, którzy w 1944 roku ruszyli do walki o Stolicę. Ci Bohaterowie toczyli bój nie tylko o swoje miasto, ale także o przyszłość całej Polski. Chwycili za broń z nadzieją, że ich poświęcenie przy niesie Wolność i Suwerenność"

- napisał szef MON.

"Mimo że Powstanie zakończyło się militarną klęską, to Ich ofiara, zaangażowanie, odwaga, stały się wartościami, które tworzą naszą tożsamość narodową" - dodał.

Błaszczak przypomniał, że oni 77 lat temu podejmowali śmiertelne ryzyko, kierowani poczuciem obowiązku wobec przyszłych pokoleń, czyli również wobec nas.

"Dziś oddawanie hołdu i opieka nad Powstańcami Warszawskimi jest naszym obowiązkiem wobec Nich, podobnie jak pielęgnowanie pamięci o Tych, których już nie ma z nami"

- wskazał.

Przypomniał, że także Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera powstańców, m.in. organizując kolejną edycję konkursu pod nazwą "Wdzięczni Bohaterom Powstańcom Warszawskim". Konkurs przeznaczony jest dla organizacji pozarządowych, które dofinansowane przez resort wspierają powstańców, żołnierzy AK i kombatantów.

"W ten sposób tworzymy warunki, by młodzi ludzie aktywni w różnych organizacjach mogli pomagać Powstańcom Warszawskim" - podkreślił.

"Każda inicjatywa służąca uhonorowaniu Powstańców Warszawskich jest godna najwyższego uznania. Musimy pamiętać o Bohaterach nie tylko przy okazji rocznic wydarzeń historycznych, ale każdego dnia i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom"

- napisał Błaszczak w liście. "Chwała Bohaterom!" - dodał.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców.

Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo