Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

"Częścią Zachodu byliśmy zawsze". 10 najważniejszych cytatów z przemówienia Andrzeja Dudy

- Trzy pierwsze dni maja to w Polsce "wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może przede wszystkim, patrząc przez pryzmat naszej historii, dokąd zmierzamy albo dokąd powinniśmy zmierzać - mówił dzisiaj podczas wystąpienia na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Wybraliśmy dla naszych Czytelników 10 najważniejszych cytatów z przemówienia prezydenta RP.

Andrzej Duda
Przemysław Keler - KPRP

1) O majowych świętach

"Trzy pierwsze dni maja to w Polsce "wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może przede wszystkim, patrząc przez pryzmat naszej historii, dokąd zmierzamy albo dokąd powinniśmy zmierzać".

2) O 35 latach wolności

"Dzisiaj po 35 latach wolności, prawdziwej suwerenności, obecności w UE, NATO, nasza Ojczyzna  - z każdym dniem - wygląda coraz lepiej dzięki mądrości polskich polityków, dzięki podjętym na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci decyzjom, dzięki codziennej pracy Polaków, którzy budują Ojczyznę, ale to także dzięki poprzednim pokoleniom".

3) O miejscu Polski w Europie

"Tak naprawdę częścią Zachodu byliśmy zawsze. Jesteśmy i byliśmy zawsze, niezależnie od tego, co się działo, czy Polska była na mapie, czy nie. Czy była suwerenna czy nie. Czy usiłowano tu propagować ruski mir czy nie. Nigdy się to nie udało dzięki twardości ducha Polaków i najgłębiej zakorzenionej naszej tradycji, od 1058 lat tradycji chrześcijańskiej".

4) O silnej polskiej armii

"Musimy dzisiaj nadal budować polską armię - jako armię nowoczesną, jako armię silną, armię, która potencjalnie będzie w stanie zatrzymać każdego napastnika i dlatego nikt nie odważy się nas zaatakować. To jest najważniejsze zadanie - byśmy mieli taką armię, która nie będzie musiała się bronić"

5) O odwadze inwestycyjnej

"Polacy czekają na odwagę inwestycyjną, dlatego że nie tylko chcemy być jednym z krajów Europy, ale chcemy być częścią Zachodniej Europy także infrastrukturalnie, gospodarczo. Chcemy, aby centrum było tutaj. (...)  Nie słuchajcie tych, którzy wyśmiewają inwestycje, czasem takie, które są miliardowe, ale które służą także i strategicznym interesom. Jesteśmy państwem, które na takie inwestycje stać i wreszcie to robimy. Polska na to zasługiwała od dawna".

6) O modernizacji energetyki

"Potrzebujemy modernizacji polskiej energetyki i elektrownie atomowe są nam niezbędne; trzeba współpracować z tymi, którzy wiedzą jak to robić - ze Stanami Zjednoczonymi".

7) O suwerenności

"Za wszelką cenę trzeba bronić polskiej suwerenności i polskiej niepodległości, to jest dzisiaj nasz największy obowiązek, najważniejszy ze wszystkich".

8) O rosyjskim imperializmie

"Odrodził się potwór, jeden z najniebezpieczniejszych, jakie dla nas istnieją - rosyjski imperializm. Żarłoczny potwór, smok, który niejednokrotnie w historii nas pożerał, dzisiaj próbuje pożreć naród ukraiński, ich ziemie i ich państwo. Dziękuję, że wszyscy ich wspomagacie (...) Wystawiliście nam piękne świadectwo na cały świat swoją niezwykłą postawą

9) O funduszach unijnych

"Nie dostajemy funduszy europejskich po to, by było nam dobrze. To nie jest łaska zachodniej Europy. To są fundusze po to, (...) by można było także tu zarabiać pieniądze, by mógł to robić biznesmen z Hiszpanii, czy Portugalii".

10) O walce z korupcją

"[CBA] to niezwykle ważne biuro, które jak wiecie doskonale – zwłaszcza ci, którzy pamiętają aferę Rywina i wszystkie skandale – odegrało wielką rolę w zmianie polskiej mentalności w tym aspekcie. (...) To jeden z cudów, które nastąpiły w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat. To wielki dorobek naszego społeczeństwa, bo to ono się sprzeciwiło. To był sprzeciw społeczny, pozwalający na podjęcie twardej walki z korupcją, która przyniosła tak spektakularny sukces".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo