Francja i Włochy wzmocnią ukraińską obronę powietrzną. Możliwe dostawy zestawów SAMP/T

Francja oraz Włochy zgodziły się na przekazanie stronie ukraińskiej nowoczesnych zestawów obrony powietrznej SAMP/T - informuje francuski portal tygodnika „Challenges”. Informacja ta nie została jeszcze potwierdzona przez Pałac Elizejski. Wcześniej zaś Paryż dostarczył Siłom Zbrojnym Ukrainy samobieżne przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Crotale oraz systemy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) Mistral.

Twitter@by_eurosam

Zgodnie z oświadczeniem ambasadora Francji na Ukrainie Etienne de Poncins, które pochodzi z 9 listopada, ale którego raport został opublikowany dopiero 13 grudnia, możemy dowiedzieć się o zielonym świetle w sprawie wysłania wysłania systemu średniego zasięgu, SAMP/T opracowanego przez MBDA i Thales w ramach rakietowego wspólnego przedsięwzięcia Eurosam.

Jak jednak zauważa w rozmowie z portalem Niezależna.pl Zbigniew Stefanik, Pałac Elizejski nie potwierdził tych rewelacji dotyczących zgody na przekazanie nowoczesnych systemów obrony powietrznej.

- Nawet jeśli Francuzi przekażą zestawy SAMP/T stronie ukraińskiej nie będą się tym chwalić. Powodem tego jest chęć odgrywania przez prezydenta Emmanuela Macrona roli mediatora pomiędzy Kijowem a Moskwą - informuje ekspert. 

Zestaw SAMP/T jest naziemnym systemem antyrakietowym o zasięgu ponad 120 km, który służy do zwalczania balistycznych rakiet krótkiego zasięgu ale również śmigłowców, samolotów a także dronów. Efektorem w tym zestawie są pociski kierowane Aster 30 w różnych konfiguracjach. Aster 30 może eliminować cele na pułapie do 20 km a do zwalczania obiektów korzysta z 15 kg głowicy odłamkowej.

SAMP-T nie byłby jedynym wsparciem ukraińskiej obrony powietrznej ze strony francuskiej. W odpowiedzi na apele strony ukraińskiej, która potrzebuje wzmocnienia swojej obrony powietrznej Francja zdecydowała się kilka miesięcy na przekazanie samobieżnych przeciwlotniczych systemów krótkiego zasięgu Crotale a także radarów do nich.

Zestawy Crotale w wersji NG korzystają z pocisków o maksymalnym zasięgu wynoszącym 15 km oraz pułapie do 9000 metrów. Prędkość tych rakiet wynosi 3,5 Machów, które dysponują 13 kilogramową głowicą odłamkową. Francuzi w planach mają ponadto przekazanie Ukrainie 20 kołowych transporterów opancerzonych ACMAT Bastion. Francuzi dostarczyli Ukrainie ponadto systemy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) Mistral. 

 Źródło: niezalezna.pl , Challenges

 

#sprzęt wojskowy #obrona powietrzna #Crotale ##Francja #rosyjska agresja #MBDA #Thales

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo