Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

W Warszawie ordynacja 11 kobiet na księży

W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie 7 maja odbędzie się po raz pierwszy uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek. Dokona tego zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.

pixabay.com/EugenioAlbrecht

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce 16 października 2021 r. opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Uchwała weszła w życie 1 stycznia br. "Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów" - poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Bp Jerzy Samiec powiedział, że "Kościół Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce posiada urząd duchownego, który jest realizowany w trzech posługach: diakona, prezbitera i biskupa".

- Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć

 - podkreślił biskup.

Wyjaśnił, że warunkiem koniecznym do bycia ordynowanym jest posiadanie dyplomu magistra teologii ewangelickiej. W Polsce jest jedna uczelnia, która kształci w tym zakresie - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

Zaznaczył, że osoba ordynowana przez pięć lat jest wikariuszem.

- Po trzech latach może zdawać drugi egzamin kościelny, który upoważnia do samodzielnego administrowania parafią

 - wskazał.

W najbliższą sobotę 7 maja o godz. 11 ordynowanych zostanie dziewięć diakonek: Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk.

Trzy z nich dk. Małgorzata Gaś, dk. Halina Radacz oraz dk. Katarzyna Rudkowska pracują w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - poinformowała na swojej stronie internetowej parafia Świętej Trójcy w Warszawie.

Ordynacji dokona zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.

Transmisję nabożeństwa będzie można oglądać na kanale YouTube warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo