Strajk Kobiet zablokował centrum Warszawy. "Okupacja do północy, w opór"

Od tygodni Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiadał szereg demonstracji, zaplanowany na przypadający dziś Dzień Kobiet. W Warszawie pierwotnie strajk miał rozpocząć się na Rondzie Dmowskiego, jednak -po zablokowaniu go przez policję- demonstranci przenieśli się na Rondo Czterdziestolatka. Na miejsce oddelegowano znaczne siły policji.

Twitter/@StrajkKobiet

Policjanci wydali komunikaty z informacją, że zgromadzenie z uwagi na obostrzenia przeciwepidemiczne jest nielegalne. Wezwali protestujących do rozejścia się.

Blokujący rondo Czterdziestolatka mają ze sobą tęczowe flagi, a także z logiem Strajku Kobiet, Męskiego Wsparcia Strajku Kobiet i Obywateli RP. Niektórzy uczestnicy noszą zielone bandany nawiązujące do proaborcyjnych demonstracji w Argentynie. Na transparentach są hasła takie jak "To jest wojna", "Mordo iuris" czy "Jestem feministyczną wojowniczką". Wznoszą okrzyki "Mamy prawo protestować", "Rondo jest nasze" i "Chodźcie do nas".

Mieszkańcy przejeżdżający w poniedziałkowe popołudnie przez centrum miasta mogą spodziewać się utrudnień i zmiany tras środków transportu publicznego. Obecnie przejazd przez rondo Czterdziestolatka jest zablokowany. Zakłócone jest kursowanie linii 7, 9, 10, 17, 22, 24, 25, 33, 41, 109, 127, 128, 131, 158, 174, 175, 501, 504, 517, 519, 521, 522 i 525.

Protesty ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet zwoływane są w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał w październiku ub.r., że przepis zezwalający na dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Przepis ten utracił moc wraz ze styczniową publikacją orzeczenia TK.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#strajk kobiet

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo