Trump wygłosi w Polsce przemówienie. Minister uchyla rąbka tajemnicy ws. tematu, który poruszy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że "prezydent Donald Trump podczas wizyty w Polsce prawdopodobnie wygłosi publiczne przemówienie 2 września". Prezydencki minister poinformował ponadto, że jest "bardzo prawdopodobne", że prezydent USA odniesie się do kwestii zniesienia wiz dla Polaków.

"Pan prezydent przylatuje do Polski 31 sierpnia. 1 września to dla nas jest przede wszystkim element obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To bardzo ważne, że prezydent Stanów Zjednoczonych pojawi się na nich na bezpośrednie zaproszenie prezydenta RP"

- powiedział w TVP1 Paweł Mucha.

Prezydencki minister dodał, że będzie oficjalna wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, "z elementem rozmów bezpośrednich prezydentów >>w cztery oczy<<, rozmów delegacji oraz odwiedzin żołnierzy amerykańskich, którzy stacjonują na terenie Polski".

Dopytywany podkreślił, że prawdopodobnie Trump będzie miał wystąpienie publiczne 2 września. Pytany, czy może się w jego trakcie odnieść do kwestii zniesienia wizy do USA dla Polaków powiedział, że ten temat "się pojawia".

"Myślę, że można się spodziewać odniesienia się do tego ze strony prezydenta Donalda Trumpa, to jest bardzo prawdopodobne"

- powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył, że prezydent USA zadeklarował w czerwcu w Waszyngtonie podczas spotkania z prezydentem Dudą, że "jest wola administracji amerykańskiej, żeby te sprawę rozwiązać".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połączenie sprawy KRS z podobną sprawą z Niemiec? Nie, na to TSUE nie pozwala!

TSUE / flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odmówił połączenia sprawy dotyczącej niezależności sędziów i KRS z podobną sprawą z Niemiec - wynika z dokumentów, do których w tej sprawie dotarła Polska Agencja Prasowa.

Polska złożyła wniosek w tej sprawie do Luksemburga na początku sierpnia wskazując, że niemieckie pytanie dotyczy tej samej kwestii, co pytania prawne polskich sędziów, a Trybunał powinien udzielić na nie jednej, spójnej odpowiedzi. Polska argumentowała, że wszystkie kraje UE powinny być traktowane w taki sam sposób.

Niemiecki sąd z Wiesbaden zwrócił się do TSUE 1 kwietnia, by ten zdecydował, czy można go zakwalifikować jako niezawisły i bezstronny w rozumieniu unijnego traktatu (dokładnie art. 267), a także postanowień unijnej Karty praw podstawowych UE.

"Skoro w Niemczech minister sprawiedliwości powołuje i awansuje sędziów, to jest naruszany przepis Karty praw podstawowych o niezawisłości"

- wskazywał jeszcze w czerwcu przy okazji rozprawy w Luksemburgu pełnomocnik polskiego rządu, prof. Waldemar Gontarski.

Trybunał Sprawiedliwości UE - jak wynika z informacji PAP - odrzucił jednak tę prośbę.

"Prezes Trybunału postanowił nie przychylić się do państwa propozycji"

- czytamy w piśmie, w którym zapoznała się PAP. Argumentem jest to, że polskie pytania rozpoznawane są w trybie przyspieszonym i są na znacznie bardziej zaawansowanym etapie postępowania niż sprawa niemiecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl