Podczas konferencji ramówkowej prezes TVP Jacek Kurski podkreślił, że 2019 r. zaczął się dla telewizji polskiej "fantastycznie".

8 mln w piku przed północą - poprawiliśmy jeszcze wynik Sylwestra z Louisem Fonsi, co się wydawało nie do pobicia. Jestem bardzo szczęśliwy, że tak zaczęliśmy ten rok

 - przyznał.

Prezes TVP przypomniał, że zimowa ramówka telewizji publicznej "złamała pewien dotychczasowy paradygmat, że zima jest wyłącznie powtórkowa".

U nas była premierowa, dlatego że jest widz, który czeka na nowe programy i telewizja polska tej zimy je dostarczyła

 - zaznaczył. Jak dodał, ramówka ta potwierdziła, że TVP jest "absolutnie numerem jeden na rynku telewizji w Polsce".

Przechodząc do prezentacji wiosennej oferty programowej, prezes TVP zaznaczył, że w telewizji publicznej "bardzo poważnie traktowane są sprawy tożsamościowe".

W zeszłym roku mieliśmy kilka ważnych filmów - "Wołyń", "Smoleńsk" (...). W tym roku chcę zapowiedzieć bardzo ważną premierę filmu kinowego "Wyklęty". Wreszcie kino pełnometrażowe, wielkie kino w widowiskowy sposób opowie o fenomenie żołnierzy wyklętych

 - powiedział.

Kurski stwierdził, że najważniejszą częścią misji telewizji publicznej jest publicystyka i informacja, które - jak ocenił - w TVP są "utrzymane na najwyższym poziomie".

Świetne wyniki Wiadomości, Teleexpresu, TVP Info. Bardzo dziękuję dyrektorowi Olechowskiemu i Gajewskiemu za tę fantastyczną pracę, jaką robi Telewizyjna Agencja Informacyjna, bo to jest wielka, potrzebna sprawa dla Polski. Bardzo panom dziękuję za ten fantastyczny wysiłek, który trzeba bardzo docenić, całej Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i dziennikarzom, którzy niekiedy są w trudnej sytuacji, bo mówią prawdę i dają świadectwo prawdzie

 - powiedział.

Według Kurskiego, potęgą TVP są kanały tematyczne: Seriale, Kultura, Historia i Rozrywka, które "idą swoim torem, notują dobre wyniki". Jak poinformował, w ostatnich miesiącach najlepsze wyniki odnotowały: TVP ABC, TVP Sport i TVP Info.

Prezes TVP zaznaczył, że wiosenna ramówka to "oferta obsługująca wszystkie gusta i wrażliwości - oczywiście na tym podstawowym i elementarnym poziomie estetycznym". "To jest warunek bycia w telewizji publicznej. To musi być po prostu dobre, ciekawe, zero nudy (...). Bądźcie z TVP. Przygotowaliśmy dla was fantastyczną ofertę tej wiosny. Czekamy na was, bądźmy razem całą wiosnę, bądźmy razem każdego dnia" - podsumował.

Członek Zarządu TVP S.A. Maciej Stanecki poinformował, że serwis VOD TVP jest "najczęściej oglądanym serwisem VOD w Polsce".

Przede wszystkim mamy tam seriale prapremierowe. To, co zobaczymy za tydzień czy dwa, już dzisiaj możemy oglądać online w naszym VOD

 - powiedział.

Dodał, że w strefie ABO VOD TVP można zobaczyć już "ponad 300 tytułów klasycznych i nowych seriali i filmów z oferty BBC". "Chcemy bardzo, żeby były tam obecne również tytuły innych telewizji publicznych z całego świata" - podkreślił Stanecki.

W telewizyjnej Jedynce jedną z nowości będzie serial "Stulecie Winnych" w reż. Piotra Trzaskalskiego na podstawie bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej pod tym samym tytułem. Serial opowiada o mieszkającej w podwarszawskim Brwinowie wielopokoleniowej rodzinie Winnych, której losy splatają się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W serialu występują m.in. Kinga Preis, Olaf Lubaszenko, Jan Wieczorkowski, Arkadiusz Janiczek, Adam Ferency, Iwona Bielska, Karolina Bacia, Zuzanna Lit i Barbara Wypych. "Stulecie Winnych" będzie można oglądać od 3 marca w niedziele o godz. 20.15.

W TVP 1 pojawi się także program rozrywkowy dla rodzin "To był rok!", w którym dwie drużyny gwiazd rywalizować będą w quizach dotyczących wybranego roku - od lat 60. XX wieku do początku XXI wieku. Drużyny, którym przewodzić będą kapitanowie Anna Mucha i Antoni Królikowski, odpowiedzą na pytania związane m.in. z życiem codziennym, obyczajami, modą, sportem i motoryzacją. W każdym odcinku pojawią się także przeboje z danego roku. Prowadzącą "To był rok!", którego emisję zaplanowano na piątki o 21.30, będzie Marzena Rogalska.

Telewizyjna Dwójka przygotowała dla widzów nowe taneczne show "Dance, Dance, Dance". Jak zapowiada TVP, będzie to "widowisko, w którym zostaną wykorzystane najnowsze osiągnięcia technologiczne". W programie rywalizować będzie ze sobą będzie sześć par, które zaprezentują choreografie ze znanych teledysków, musicali i filmów tanecznych, m.in. z "Dirty Dancing", "Magic Mike" i "Blues Brothers". W "Dance, Dance, Dance" zobaczymy m.in. prezenterkę Marcelinę Zawadzką, modela Rafała Maślaka, aktorkę Klaudię Halejcio i Miss Polonię Paulinę Krupińską. Taneczne zmagania oceniać będzie jury w składzie: trenerka fitness Ewa Chodakowska, projektant mody Robert Kupisz i aktorka Ida Nowakowska. Program będzie można oglądać w soboty od 2 marca o godz. 20.05.

Wiosną w TVP będzie także można obejrzeć kolejne odcinki zimowych nowości, wśród nich serialu medycznego "Echo serca" z Kamillą Baar-Kochańską, Przemysławem Sadowskim i Antonim Pawlickim. Pojawią się także kontynuacje znanych widzom seriali, m.in. "M jak Miłość", "Na dobre i na złe", "Ojca Mateusza" oraz programów rozrywkowych, wśród nich "Jeden z dziesięciu", "Familiada" i "Jaka to melodia" i "Koło Fortuny".