Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Zalew Zemborzycki odzyska blask

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapowiedział rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W środę otrzymał od wojewody lubelskiego decyzje potwierdzającą, że Wody Polskie zarządzają wodami rzeki Bystrzycy wraz z Zalewem.

zdjęcie ilustracyjne
TomMarc; pixabay.com / Creative Commons CC0

- Wody Polskie są do tego, żeby w Państwa imieniu, w imieniu mieszkańców Lublina tym majątkiem zarządzać. Nie chcę słuchać głupot, że Wody Polskie zabierają mieszkańcom Zalew. Ja nie zamierzam go przenosić do Pruszkowa czy grodzić. Ten zalew będzie służył Państwu, a my będziemy realizować jego rewitalizację – powiedział Daca w Lublinie. 

Wojewoda lubelski 8 października wydał decyzję potwierdzającą, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 r. reprezentuje Skarb Państwa i wykonuje prawa właścicielskie w stosunku do wód rzeki Bystrzycy wraz z wodami Zalewu Zemborzyckiego oraz gruntów pokrytych tymi wodami. W środę wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył tę decyzję prezesowi Wód Polskich.

Czarnek powiedział, że Zalew Zemborzycki jest atrakcyjnym miejscem turystycznym, ale jego zanieczyszczenie i zaniedbania przez ostanie lata spowodowały, że nie można z niego w pełni korzystać. 

- Jestem przekonany, że kiedy Zalew Zemborzycki przechodzi w pełne posiadanie i zarząd Wód Polskich, te plany rewitalizacji będą mogły być szybko zrealizowane i Zalew Zemborzycki stanie się prawdziwą atrakcją i perełką turystyczną, nie tylko dla mieszkańców Lublina, ale i dla ościennych powiatów – powiedział Czarnek.

Zgodnie z deklaracją teraz Wody Polskie wystąpią do prezydenta Lublina o formalne przekazanie majątku protokołami zdawczo-odbiorczymi.

Prezes Wód Polskich powiedział też, że dysponuje już wstępną analizą koncepcji rewitalizacji Zalewu Zembrzyckiego, ale chce żeby zapoznali się nią eksperci. Zapowiedział, że zorganizuje konferencję naukową na temat rewitalizacji zalewu, a wybranie koncepcji poprzedzać będą konsultacje z mieszkańcami. 

Według analizy, którą dysponuje Daca, zalew jest w złym stanie ekologicznym, a główny problem wynika z tego, że zlewnia rzeki Bystrzycy jest wykorzystywana rolniczo i do rzeki, a tym samym i do zalewu, wpływają duże ilości fosforu i azotu. Oprócz tego na dnie zalewu jest warstwa naturalnego torfu - ok 6 mln m. sześc. - oraz mułu, co ma wpływ na rozwój sinic w tym zbiorniku.

 Według wstępnej koncepcji rewitalizacji trzeba wybudować dodatkowy zbiornik, który miałby pełnić rolę odstojnika zbierającego zanieczyszczenia, co dałoby możliwość oczyszczenia wody wpływającej do zalewu. Kolejną propozycją jest odmulenie zalewu za pomocą specjalnych urządzeń, a także m.in. budowa zapory czołowej i przepustów dennych. Koszty tych prac oszacowano wstępnie na 40 mln zł. Koncepcja ta nie jest ostateczna.


W ocenie Dacy trzeba się też zastanowić na tym, co zrobić z warstwą torfu.

- O tym jednak będą decydowali eksperci i raport oddziaływania na środowisko – zaznaczył. 


Prezes Wód Polskich powiedział że trudno obecnie mówić o terminach wykonania rewitalizacji. Liczy na to, że po wyborach samorządowych dojdzie do rzeczowej rozmowy i współpracy z samorządem w tej kwestii. 


Zalew Zemborzycki to zbiornik zaporowy na rzece Bystrzycy, zaprojektowany jeszcze w latach 50 XX w., a oddany do użytku w 1974 r. Zalew znajduje się w okolicy południowych granic miasta Lublina. Zbiornik obejmuje powierzchnię 278 ha; średnia głębokość zalewu wynosi 2,3 m. Od wschodniej strony zalew okalają tereny zalesione, a zachodnia część jest odsłonięta.


Zalew Zemborzycki jest popularnym miejscem spędzania wolnego czasu. Wokół zalewu jest ścieżka rowerowa, mieszkańcy chętnie spacerują tu po okolicznym lesie, organizowane są pikniki. Przy zalewie urządzono kompleks otwartych basenów, są też wypożyczalnie sprzętu sportowego.
 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Wody Polskie #zalew #Lublin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo