Sukces eksportowy polskiego uzbrojenia. Pioruny trafią do Estonii!

Dzisiaj, 7 września w zakładach Mesko S.A. w obecności szefa MON , wicepremiera Mariusza Błaszczaka podpisano kontrakt na dostawę do Sił Zbrojnych Estonii 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych do zestawów Piorun. Pierwsze egzemplarze przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun do Sił Zbrojnych Estonii trafić mają już w następnym roku. Pioruny na Ukrainie z powodzeniem wykorzystywane są przez ukraińskich wojskowych do eliminacji rosyjskich śmigłowców, dronów oraz samolotów.

Twitter@MON_GOV_PL

Elżbieta Śreniawska, prezes Mesko S.A., podpisała dzisiaj umowę z Magnusem-Valdemarem Saarem, dyrektorem Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych w sprawie dostarczenia do Estonii 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych do zestawów Piorun.  Dostawy tego sprzętu wojskowego do Estonii rozpocząć się mają już w następnym roku.

Estonia do tej pory na swoim wyposażeniu dysponowała armatami przeciwlotniczymi ZU-23-2 kal. 23 mm pamiętającymi czasy Związku Sowieckiego oraz zestawami przeciwlotniczymi bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) Mistral, zakupionymi kilkanaście lat temu od Francji.

Estonia nie jest jednym krajem bałtyckim dysponującym zestawami przeciwlotniczymi polskiej produkcji. Litwa od dłuższego już czasu ma na wyposażeniu systemy Grom, z których wywodzą się Pioruny.  


Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. 

Jak informuje na swojej stronie Mesko, rakieta dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy, pozwalającym razić cel w przypadku jego bliskiego minięcia.

Zastosowano także dodatkowy celownik dzienny oraz termowizyjny, pozwalający operatorowi na efektywne użycie zestawu również w nocy. PZPR PIORUN waży 19,5 kg i wyposażony jest w głowicę odłamkowo-burzącą (FRAG-HE). Broń ta może eliminować cele na wysokości od 10 do 4 tysięcy metrów oraz znajdujące się na dystansie od 400 do 6500 metrów. Średnia prędkość lotu pocisku na odcinku marszowym wynosi zaś 560 m/s.

Swoją skuteczność "Piorun" udowodnił na Ukrainie, gdzie z powodzeniem wykorzystywany jest przez żołnierzy ukraińskich do eliminacji rosyjskich dronów, śmigłowców oraz samolotów. 

Polska przekazała ten sprzęt wojskowy Ukrainie na kilka tygodni przed drugą fazą rosyjskiej agresji, która miała miejsce 24 lutego. 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#przemysł zbrojeniowy #rosyjska agresja #Estonia #PGZ #mesko ##MON #obrona powietrzna #pociski Piorun #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo