O czym rozmawiać będą Putin i Biden?

Nie należy spodziewać się zniesienia nałożonych na Rosję sankcji, można za to oczekiwać, że prezydent USA Joe Biden zaprezentuje silne stanowisko m.in. ws. prowadzonej permanentnie przez Rosję wojny hybrydowej - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o nadchodzące spotkanie przywódców USA i Rosji.

Wladimir Putin/ Flickr/@Gregor Tatschl/CC BY-SA 2.0; Joe Biden/ fot. Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji - Joe Biden i Władimir Putin - spotkają się 16 czerwca w Genewie.

Dzisiaj w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że spotkanie samo w sobie "nie jest niczym nieoczekiwanym ani szczególnym".

- Z samym Władimirem Putinem spotykało się w cztery oczy kilku prezydentów USA, ostatnio Barack Obama i Donald Trump - zaznaczył minister.

Jak zauważył, same spotkania tego typu nie zmieniają "pryncypialnie" polityki Stanów Zjednoczonych w stosunku do Rosji.

- Nie należy spodziewać się zniesienia sankcji amerykańskich wobec Rosji - tego na pewno nie (...). Można spodziewać się, że prezydent Biden zaprezentuje silne stanowisko w kwestii permanentnie prowadzonej przez Rosję wojny hybrydowej, nielegalnej aneksji Krymu, czy też ingerencji rosyjskiej na Białorusi

 - podkreślił Rau.

Jego zdaniem prezydent USA może poruszyć też kwestię zobowiązań międzynarodowych Rosji "w zakresie przestrzegania praw człowieka".

Jak wskazał minister, USA i Rosja są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, więc na pewno omówione zostaną także zagadnienia związane z konfliktami regionalnymi, kontrolą zbrojeń czy polityką klimatyczną.

Po ogłoszeniu daty spotkania Bidena z Putinem Biały Dom informował, że dąży do przywrócenia "przewidywalności i stabilności" w stosunkach USA-Rosja, w związku z czym przywódcy tych krajów omówią "pełen zakres pilnych kwestii". Z kolei Kreml za pośrednictwem komunikatu przekazał, że prezydenci mają omówić przede wszystkim przyszłość dwustronnych stosunków, walkę z pandemią Covid-19, problemy związane ze strategiczną stabilnością nuklearną oraz konflikty regionalne.(

 

Źródło: niezalezna.pl, pap, PR1

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo