Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Nowy geoportal Gorzowa Wielkopolskiego

Informacje dla przedsiębiorców, historyków, regionalistów, pasjonatów zabytków i pamiątek można znaleźć w rozbudowanym o kolejne funkcje systemie informacji przestrzennej dla Gorzowa Wielkopolskiego. Możliwości systemu zaprezentowali miejscy urzędnicy.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela, w tej bazie gromadzone są wszystkie dane przestrzenne miasta - m.in.: ewidencje gruntów i budynków, mapy, rejestr cen i wartości nieruchomości oraz dane z ewidencji ludności.

Twórcy tego projektu z Wydziału Geodezji i Katastru Urzędu Miasta przygotowali system aplikacji, dzięki którym możliwe jest prowadzenie rejestrów zawierających dane przestrzenne z różnych dziedzin funkcjonowania miasta. Stworzyli też zintegrowane z tym systemem - geoportal oraz portal informacyjny.

„Zbieranie tych danych wynika z obowiązku urzędowego, ale chcemy się tymi danymi podzielić, bo są one bardzo cenne. Umożliwią one mieszkańcom podejmowanie dobrych życiowych decyzji”

- powiedział zastępca prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacek Szymankiewicz.

Strona geoportalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej Gorzowa Wlkp. znajduje się po adresem www.geoportal.gorzow.pl. Składa się z dwóch części – informacyjnej i gromadzącej mapy.

Geoportal umożliwia poznanie wszystkich decyzji o warunkach zabudowy i ustaleniu lokalizacji celu publicznego, wydanych od 2003 roku. Znajduje się w nim mapa zniszczeń wojennych w formie interaktywnej, a także mapa Gorzowa z 1945 roku, prezentująca archiwalne zdjęcia i widokówki wraz z ich lokalizacją.

Ponadto na portalu można znaleźć wiele informacji dotyczących geodezji, urbanistyki, ekofizjografii, historii, edukacji, budżetu obywatelskiego, turystyki czy demografii.

„System będzie bardzo pomocny dla geodetów, urbanistów, architektów, rzeczoznawców, ale tak naprawdę dla wszystkich mieszkańców. Przy jego tworzeniu korzystaliśmy z bardzo nowoczesnych narzędzi, na przykład mapa ukośna jest najnowocześniejsza w kraju”

– zaznaczył dyrektor Wydziału Geodezji i Katastru UM Gorzowa Wlkp. Jerzy Oleksiewicz.

Rozbudowa Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) jest częścią projektu „Rozwój usług elektronicznych świadczonych przez Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz udostępniania danych publicznych", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mch
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo