Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Prezydent Duda: Polacy czekają na odwagę inwestycyjną. Chcemy, by centrum było tutaj

- Jestem przekonany, że Polacy czekają na odwagę inwestycyjną, dlatego że nie tylko chcemy być jednym z krajów Europy, ale chcemy być częścią Zachodniej Europy także infrastrukturalnie, gospodarczo. Chcemy, aby centrum było tutaj. Potrzebujemy modernizacji polskiej energetyki; trzeba współpracować z tymi, którzy wiedzą jak to robić - ze Stanami Zjednoczonymi. Musimy dzisiaj realizować wielkie inwestycje transportowe, handlowe, turystyczny, by nie trzeba było lecieć do Frankfurtu, Londynu, Paryża na lotnisko

Prezydent RP Andrzej Duda
Marek Borawski - KPRP

W przemówieniu podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent podkreślił, że trzy pierwsze dni maja to w Polsce "wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może przede wszystkim, patrząc przez pryzmat naszej historii, dokąd zmierzamy albo dokąd powinniśmy zmierzać".

Nawiązując do 20. rocznicy wejście Polski do Unii Europejskiej, która miała miejsce 1 maja, Andrzej Duda powiedział, że dzięki obecności w UE widzimy dziś m.in. "wysokościowce ze szkła i aluminium, drapacze chmur znaczące naszą stolicę, pokazującą dynamikę jej rozwoju, jej nowoczesność, to, że staje się prawdziwym centrum Europy Środkowej".

Andrzej Duda wskazał również na skuteczne działania polskich władz wobec kryzysów.

- Oparliśmy się kryzysowi koronawirusa, który zniszczył gospodarczo wiele obszarów Europy, ale nie nas. Przetrwaliśmy kryzys energetyczny wywołany przez Rosję wojną na Ukrainie. Udało się zdusić inflację mądrymi działaniami. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Jesteśmy na prostej - powiedział.

- Jestem przekonany, że Polacy czekają na odwagę inwestycyjną, dlatego że nie tylko chcemy być jednym z krajów Europy, ale chcemy być częścią Zachodniej Europy także infrastrukturalnie, gospodarczo. Chcemy, aby centrum było tutaj. Potrzebujemy modernizacji polskiej energetyki; trzeba współpracować z tymi, którzy wiedzą jak to robić - ze Stanami Zjednoczonymi. Musimy dzisiaj realizować wielkie inwestycje transportowe, handlowe, turystyczny, by nie trzeba było lecieć do Frankfurtu, Londynu, Paryża na lotnisko, żeby przesiąść się do dużego samolotu, który poleci na inny kontynent. W najdalsze zakątki chcemy polecieć stąd, z naszego lotniska, które będzie centrum światowego transportu

– wskazał prezydent RP.

Prezydent dodał, że "Polska potrzebuje rozwoju w każdym calu". - Nie słuchajcie tych, którzy wyśmiewają inwestycje, czasem takie, które są miliardowe, ale które służą także i strategicznym interesom. Jesteśmy państwem, które na takie inwestycje stać i wreszcie to robimy. Polska na to zasługiwała od dawna - ocenił.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo