Informację dotyczącą aktualnego stanu wody w nadmorskich kąpieliskach, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał w niedzielę rano na swojej stronie internetowej.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich około 60 kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Upały panujące w ostatnich dniach czerwca sprawiały, że w przybrzeżnych wodach Bałtyku pojawiały się wykwity sinic. Z tego powodu czasowo zamykano niektóre kąpieliska.

Sanepid podkreśla, że skupiska sinic przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody, przenoszone przez wiatr i prądy morskie. W wypadku pojawienia się ich skupisk w przybrzeżnej wodzie na bieżąco podejmowane są decyzje o zakazie kąpieli w danym miejscu. Decyzje te podejmują wspólnie pracownicy poszczególnych stacji i ratownicy pracujący na poszczególnych plażach.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.