Edward Mosberg z Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego. "Zawsze głoszę prawdę i tylko prawdę"

Edward Mosberg

  

Edward Mosberg, ocalały z Holokaustu polski Żyd, niestrudzenie przypominający światu o Zagładzie i jej sprawcach, został dziś uhonorowany Nagrodą Grzegorza I Wielkiego, przyznawaną przez redakcję miesięcznika "Nowe Państwo".

- Pan Edward Mosberg bardzo chciał tu dziś być. Zaledwie kilka dni przed wylotem do Warszawy, zmarła jego żona Cecylia Mosberg. Była nie tylko jego ukochaną żoną, ale też źródłem walki o prawdę

- powiedziała w trakcie laudacji na cześć Edwarda Mosberga, redaktor naczelna miesięcznika "Nowe Państwo" Katarzyna Gójska.

Pan Mosberg na całym świecie mówi to, co dla nas jest oczywiste, jednak nie wszędzie. Mówi, że Polska była ofiarą II wojny światowej, że Polska stawała czoła dwóm potężnym najeźdźcom. Zadaje pytanie, które w jego ustach ma wielką moc. Pyta tych, którzy mówią dziś, że nasi przodkowie niedostatecznie pomagali żydowskim obywatelom Polski. Pyta, kto dziś podjąłby tak wielkie ryzyko, które niegdyś podejmowało tysiące Polaków? W jego ustach to pytanie ma niezwykłą moc, jest nadzwyczaj poruszające

- mówiła red. Gójska.

Podczas II wojny światowej tegoroczny laureat Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego doświadczył wielkiej tragedii - śmierć poniosło 16 członków jego rodziny, w tym dziadkowie w obozie zagłady w Bełżcu, a matka i siostry w Auschwitz-Birkenau. Dramatyczną historię Edwarda Mosberga przybliżył zgromadzonym w Filharmonii Warszawskiej krótki materiał filmowy.

W wyemitowanym podczas uroczystości nagraniu wideo, E. Mosberg podziękował za przyznane mu wyróżnienie.

- Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy w edukacji ludzi o Holokauście. Zawsze głoszę prawdę i tylko prawdę, codziennie pracuję nad pogłębieniem dobrych stosunków między Żydami a Polakami. Ponieważ wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć więcej. Przyjmuję dziś to zaszczytne wyróżnienie w imieniu całej swojej rodziny oraz 6 mln Żydów i 2 mln Polaków brutalnie zamordowanych przez nazistów w czasie Holokaustu na terenie Polski

- mówił na nagraniu Mosberg.

- Wolałbym tutaj dziś przed państwem nie stać, wolałbym, żeby to, co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej nigdy nie miało miejsca. Jednak jestem tu i teraz po to, by powiedzieć Wam prawdę o tym, co widziałem i czego byłem świadkiem. Tu nie chodzi o liczbę ofiar, tylko o nasze rozliczenie z historią, o naszą wiedzę i empatię, o nasze człowieczeństwo. Bo nam nie wolno zapomnieć

- dodał.

Podczas dzisiejszej gali - w obecności m.in. marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego oraz licznych dostojnych gości - wręczone zostaną również nagrody Człowieka Roku "Gazety Polskiej" oraz Człowieka Roku Klubów "Gazety Polskiej".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szokująca liczba zgonów w Hiszpanii jest „wierzchołkiem góry lodowej”? Porażający raport!

/ geralt

  

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko „wierzchołkiem góry lodowej” - wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, który opublikował dziennik „El Pais”. „Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie” - powiedział były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Daniel Lopez Acuna.

Z raportu wynika, że liczba zmarłych i zakażonych może być w rzeczywistości dużo wyższa, gdyż jako ofiary śmiertelne koronawirusa liczone są tylko te osoby, u których wcześniej przeprowadzono testy na obecność SARS-CoV-2 i u których testy te dały wynik pozytywny. Do statystyk nie wlicza się natomiast osób, które zmarły np. w swoich domach lub w domach opieki i którym nie zrobiono testów.

[polecam:https://niezalezna.pl/319356-kolejne-smutne-statystyki-z-hiszpanii-w-tym-kraju-zmarlo-juz-5690-zakazonych-koronawirusem]

W raporcie wzięto pod uwagę codzienną liczbę zmarłych, ujętą w rejestrach cywilnych, i porównano ją ze średnią od 2008 roku. Z raportu wynika, że w wielu regionach Hiszpanii liczba osób zmarłych w marcu br. podwoiła się.

W regionie Kastylia-Leon w ciągu jednego tygodnia (17-24 marca) odnotowano 885 zgonów, podczas gdy średnia z lat poprzednich w tym samym czasie wynosi 500. W przypadku 385 przypadków śmierci powyżej średniej tylko w mniej niż jednej trzeciej (122) za przyczynę uznano koronawirusa. Jako przyczynę śmierci u reszty podano np. zapalenie płuc, gdyż tym osobom nie zrobiono testów na SARS-CoV-2.

W regionie Madrytu w ciągu tygodnia 10-16 marca zanotowano 1318 zgonów, tj. o 66 proc. więcej niż wynosi średnia (794), ale tylko 192 zgony uznano za spowodowane koronawirusem.

[polecam:https://niezalezna.pl/319366-farmaceuta-o-przerazajacej-sytuacji-w-hiszpanii-ta-praca-staje-sie-droga-krzyzowa]

W regionie Kastylia-La Mancha w dniach 15-24 marca odnotowano 938 zgonów, czyli ponad 75 proc. więcej, niż wynosi średnia. Jednak z 404 przypadków ponad średnią tylko połowa została uznana za spowodowaną koronawirusem.

Podobna sytuacja jest w innych regionach Hiszpanii - w Katalonii, Aragonii, Kantabrii, Walencji i Nawarze.

„Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie”

- powiedział były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Daniel Lopez Acuna.

Zgodnie z danymi ministerstwa Zdrowia w Madrycie z soboty, liczba zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii wzrosła w ciągu doby o 832 osoby, do 5690 osób. Zainfekowanych było 72 248 osób, o ponad 8,1 tys. więcej niż dobę wcześniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts