Grodzki nie pobawi się w MSZ. Jest poprawka do budżetu, a w Platformie... krzyk

marszałek Senatu Tomasz Grodzki / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawkę do budżetu, w ramach której finansowanie Polonii przejdzie spod skrzydeł senatorów do Kancelarii Premiera. Pomysł krytykuje Platforma Obywatelska, która będąc przy władzy, sama scedowała kompetencje Senatu na Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zdemolowała system wsparcia dla Polaków za granicą.

Tradycyjnie po 1989 r. nad Polonią pieczę sprawował Senat. Wszystko jednak zmieniło się w 2012 r. kiedy pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Wywołało to wtedy liczne sprzeciwy organizacji polonijnych, ale również senatorów Platformy. Dodatkowo spowodowało to chaos z organizacją wsparcia dla licznych środowisk zagranicznych. W skrajnych wypadkach zakończyło się upadkiem wielu wydawanych tytułów prasowych.

Przełom przyszedł dopiero po 2015 r., kiedy PiS wygrało wybory parlamentarne. W 2016 r. środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł. Od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządza Senat, nad którym kontrolę miało PiS i marszałek Stanisław Karczewski. Od tego czasu PiS niemal podwoiło kwotę pomocy dla środowisk Polaków za granicą i dziś na ten cel przeznaczonych jest 110 mln zł.

Od lat prawica podkreśla również to, że liczne środowiska polonijne to nasz wielki atut w polityce zagranicznej. Niemal zawsze prezydent Andrzej Duda, odbywając zagraniczne wizyty, spotyka się z mieszkającymi w danym kraju Polakami. Tymczasem w pierwszym okresie urzędowania marszałek Tomasz Grodzki pokazał, że chce tworzyć odrębną politykę zagraniczną państwa. Jak podkreślają nieoficjalnie politycy PiS, rząd nie może sobie pozwolić na to, by przez wojnę polityczną cierpieli Polacy za granicą.

Oczywiście inną optykę ma Tomasz Grodzki.

Traktuję to jako pewne wotum nieufności do mojego poprzednika Stanisława Karczewskiego, bo to by oznaczało, że przez te cztery lata źle realizowaliśmy pomoc dla Polonii. Chociaż tu akurat z senatorami PiS się zgadzam i słyszę, że również są przeciwni oddawaniu pieniędzy z Senatu do organizacji rządowych, nawet nie do samego MSZ, bo to od biedy można by jeszcze zrozumieć, ale do innych resortów, które z Polonią mają relatywnie mało wspólnego, i to jest dla mnie niezrozumiałe.
- mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Holandia: Najnowsze dane o COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 952 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 101 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 260 nowych osób przyjęto do szpitali.

Tym samym od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 18 803 przypadki zakażenia, 1867 osób zmarło, a 7135 hospitalizowano - przekazał RIVM na stronie internetowej.

Rzeczywista liczba infekcji jest jednak wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom

- podkreślił RIVM.

W ubiegłym tygodniu w Holandii z powodu Covid-19 zmarła pierwsza osoba w grupie wiekowej 35-39 lat, ale zdecydowana większość ofiar śmiertelnych miała ponad 70 lat.

Instytut ocenia, że liczba pacjentów przyjętych do szpitali i liczba zgłoszonych zgonów w Holandii rosną wolniej, niż można było się spodziewać, gdyby nie wprowadzono nadzwyczajnych środków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts