Biskupi zbiorą się na Jasnej Górze

/ episkopat.pl

  

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.  Jednodniowe obrady odbędą się w poniedziałek 18 listopada na Jasnej Górze, przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Jednym z tematów najbliższego zebrania plenarnego, które zostało zwołane na Jasnej Górze, będzie działalność Fundacji Świętego Józefa. Ma ona być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji zajmującej się pomocą skrzywdzonym podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Warszawie 8 i 9 października tego roku.

Ojciec Święty Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji Prymasa Polski i wieloletniego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się w Warszawie na Placu Piłsudskiego. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omówią kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.

W nadchodzącym roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowania do tego wydarzenia będą również jednym z tematów 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W ramach działań mających na celu uczczenie urodzin Jana Pawła II powstał m.in. projekt „Dar na Stulecie”, z którym biskupi zapoznali się podczas obrad w marcu bieżącego roku. Projekt jest realizowany od 19 maja i potrwa do 10 maja 2020 r. Ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń jubileuszowych na poziomie diecezji i parafii.

Wśród tematów obrad biskupów na Jasnej Górze będą też m.in. kwestie dotyczące Caritas Polska oraz inne aktualne sprawy z życia Kościoła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jest najnowszy sondaż! Polacy zadowoleni z pracy prezydenta i premiera

premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W lutym 45 proc. badanych przez Kantar dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast o pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych. Co szczególnie istotne, twórcy badania podkreślają, że kampania do wyborów prezydenckich ruszyła tuż po przeprowadzeniu tego sondażu.

Odsetek badanych pozytywnie oceniających urząd prezydenta spadł o 2 punkty procentowe i aktualnie wynosi 45 proc., przy czym odsetek wskazań negatywnych wynosi 42 proc., czyli tyle samo, co w styczniu. Odsetek osób, które nie potrafiły ocenić, jak prezydent wykonuje swoje obowiązki, to 13 proc. i w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrósł o 2 punkty procentowe. Jak podkreśla Kantar „sytuacja ta, obserwowana z perspektywy jednego miesiąca, wydaje się stabilna – spadki ocen o 2 punkty procentowe nie są bowiem zmianami istotnymi”.

Wypełnianie obowiązków przez Andrzeja Dudę najlepiej oceniają wyborcy PiS (93 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (82 proc.). Gorzej działalność prezydenta oceniają osoby popierające Koalicję Obywatelską (78 proc. ocen negatywnych), Lewicę (69 proc.), a także PSL-Kukiz'15 (68 proc.) oraz badani o lewicowych (72 proc.) poglądach politycznych.

Z kolei odsetek badanych pozytywnie oceniających w lutym pracę premiera Mateusza Morawieckiego wynosi 44 proc. i przewyższa o 3 pkt. proc. udział osób będących odmiennego zdania (41 proc.). 15 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. W porównaniu do stycznia, w lutym ocena premiera uległa nieznacznej zmianie - odsetek osób negatywnie oceniających jego pracę spadł o 2 pkt procentowe, również o 2 pkt proc. wzrósł odsetek osób niezdecydowanych, a udział osób pozytywnie oceniających pracę szefa rządu pozostał bez zmian.

Mateusz Morawiecki otrzymuje najwięcej pozytywnych ocen od wyborców PiS (93 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (81 proc.). Pracę premiera najgorzej ocenia elektorat Lewicy (75 proc. negatywnych opinii i KO (71 proc.) a także badani o poglądach lewicowych (62 proc.) i centrolewicowych (57 proc.).

Pracę rządu dobrze oceniło w lutym 44 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. procentowy); odsetek osób będących odmiennego zdania jest o 1 pkt. procentowy niższy i w lutym wynosi 43 proc. Odsetek badanych, którzy nie mieli sprecyzowanej opinii w tej sprawie wyniósł 13 proc.

W komentarzu do badania Kantar podkreśla, że kampania do wyborów prezydenckich ruszyła tuż po przeprowadzeniu tego badania.

„Tym samym jego wyniki, odnoszące się do oceny działalności obecnego prezydenta, stanowią punkt wyjścia, do którego będziemy się odnosić w kontekście efektów działań obecnego prezydenta w walce o reelekcję”.
- zaznaczono.

Jednocześnie autorzy badania przypominają historię sprzed ostatnich wyborów prezydenckich, która „pokazuje, że w trakcie kampanii można wiele zyskać, ale także stracić nawet największą przewagę nad rywalami”.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-12 lutego 2020 r. metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts