Węgry nie wydadzą b. premiera Macedonii Płn.

  

Sąd w Budapeszcie odrzucił dziś wniosek Macedonii Północnej o ekstradycję jej byłego premiera Nikoły Gruewskiego. Uciekł on z kraju w listopadzie ub.r., by uniknąć kary dwóch lat więzienia za korupcję i otrzymał azyl na Węgrzech jako uchodźca polityczny.

Macedonia Północna domaga się jego ekstradycji w związku z tym wyrokiem oraz wszczętymi przeciwko niemu kilkoma dochodzeniami, m.in. w sprawie korupcji, nadużycia władzy, oszustw wyborczych i podsłuchów opozycji. Jednak budapeszteński sąd uznał, że prawo węgierskie nie zezwala na ekstradycję kogoś, komu przyznany został azyl.

Jak informuje agencja MTI, sędzia ostrzegła zarazem Gruewskiego, iż wydany przez Skopje międzynarodowy nakaz aresztowania jest ważny, ale nie może być wykonany na Węgrzech. To samo dotyczy wniosku o ekstradycję Gruewskiego.

Gruewski, były szef opozycyjnej obecnie prawicowej partii WMRO-DPMNE, stał na czele macedońskiego rządu w latach 2006-2016 r. Jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana. AP odnotowuje, że przybył na Węgry, podróżując przez kilka krajów bałkańskich w węgierskich samochodach z rejestracją dyplomatyczną, eskortowany przez węgierskich dyplomatów.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział w tym miesiącu w parlamencie, że regularnie spotyka się w swoim gabinecie z Gruewskim, by konsultować się w sprawach Bałkanów Zachodnich.

Na początku października 2018 r. sąd w Skopje utrzymał w mocy wyrok dwóch lat więzienia dla Gruewskiego. Uznano go za winnego wywierania nacisków na urzędników w sprawie zakupu luksusowego, kuloodpornego mercedesa. Kupiony ze środków publicznych samochód Mercedes-Benz S600 wart ok. 600 tys. euro został nabyty od firmy faworyzowanej przez Gruewskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przestańmy się w końcu bać, to nasze miasta! Prof. Nalaskowski w „Wywiadzie z chuliganem”

zdjęcie ilustracyjne / Fot. archiwum Aleksandra Nalaskowskiego

  

To kolejny po Zofii Klepackiej sportowiec, który przeciwstawił się inwazji LGBT. Prof. Aleksander Nalaskowski jako ciężarowiec był rekordzistą Polski w podrzucie, a potem trenerem jazdy konnej. - Dzięki mojej sprawie policzyliśmy się. Jest nas naprawdę dużo. Przestańmy się w końcu bać. Nie można mówić, że król ma piękne szaty, jak jest nagi. Mówmy jasno: to jest nienormalne, my tego nie chcemy, nie pozwalamy, to są nasze miasta – powiedział w „Wywiadzie z chuliganem” Piotra Lisiewicza. Premiera 50-minutowej rozmowy o historii życia profesora, którego felieton zelektryzował Polskę, dziś o 22.30 w Telewizji Republika.

- Pokazaliśmy politycznej poprawności granicę, za którą jest społeczny gniew. Scenariusz, który spełnił się w wielu państwach zachodnich, został przez to przyhamowany. Nie przez felieton, bo przecież wszyscy tak myślą, jak ja napisałem. Tak naprawdę bohaterem nie jest Nalaskowski, tylko ci, przeciwstawili się zawieszeniu mnie na Uniwersytecie, te 32 tysiące osób, które podpisały się z imienia i nazwiska, że nie godzą się na kneblowanie wolności słowa

– tak profesor podziękował tym, którzy go poparli, w wyniku czego rektor przywrócił go do pracy na Uniwersytecie Toruńskim.

Pytany o to, czy naruszył „godność profesora” i zasłużył na karę, odpowiedział:

- Czy gdyby powiedział to chłop, to Kosiniak-Kamysz stwierdziłby, że zawieszamy go na jego polu? A gdyby powiedział to maszynista, to mu za karę przyspawamy parowóz do szyn? A profesorowi nie wolno, bo okazuje się że ja uderzam w jakąś godność.  A na pytam, czy godne są plagiaty, za które nikt nigdy nie wyleciał z pracy, a nawet nie odebrano stopni naukowych? Czy godne profesora jest bycie wieloletnim współpracownikiem SB? Czy godne profesora jest pisanie analiz na Zachód, w których fałszuje się wyniki badań?

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w każdą sobotę o 16.00, telewizyjna premiera w Republice w niedzielę o 22.30.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl