Węgry nie wydadzą b. premiera Macedonii Płn.

Sąd w Budapeszcie odrzucił dziś wniosek Macedonii Północnej o ekstradycję jej byłego premiera Nikoły Gruewskiego. Uciekł on z kraju w listopadzie ub.r., by uniknąć kary dwóch lat więzienia za korupcję i otrzymał azyl na Węgrzech jako uchodźca polityczny.

Macedonia Północna domaga się jego ekstradycji w związku z tym wyrokiem oraz wszczętymi przeciwko niemu kilkoma dochodzeniami, m.in. w sprawie korupcji, nadużycia władzy, oszustw wyborczych i podsłuchów opozycji. Jednak budapeszteński sąd uznał, że prawo węgierskie nie zezwala na ekstradycję kogoś, komu przyznany został azyl.

Jak informuje agencja MTI, sędzia ostrzegła zarazem Gruewskiego, iż wydany przez Skopje międzynarodowy nakaz aresztowania jest ważny, ale nie może być wykonany na Węgrzech. To samo dotyczy wniosku o ekstradycję Gruewskiego.

Gruewski, były szef opozycyjnej obecnie prawicowej partii WMRO-DPMNE, stał na czele macedońskiego rządu w latach 2006-2016 r. Jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana. AP odnotowuje, że przybył na Węgry, podróżując przez kilka krajów bałkańskich w węgierskich samochodach z rejestracją dyplomatyczną, eskortowany przez węgierskich dyplomatów.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział w tym miesiącu w parlamencie, że regularnie spotyka się w swoim gabinecie z Gruewskim, by konsultować się w sprawach Bałkanów Zachodnich.

Na początku października 2018 r. sąd w Skopje utrzymał w mocy wyrok dwóch lat więzienia dla Gruewskiego. Uznano go za winnego wywierania nacisków na urzędników w sprawie zakupu luksusowego, kuloodpornego mercedesa. Kupiony ze środków publicznych samochód Mercedes-Benz S600 wart ok. 600 tys. euro został nabyty od firmy faworyzowanej przez Gruewskiego.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Macedonia #Węgry

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo