Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Tysiące zwiedzających muzeum Ulmów w Markowej

Przeszło 35 tys. osób z kraju i zagranicy odwiedziło w zeszłym roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie). Placówka powstała w 2016 roku.

Muzeum w Markowej powstało w 2016 roku
Muzeum w Markowej powstało w 2016 roku

Choć statystyki zwiedzających utrzymują się od początku otwarcia muzeum na zbliżonym poziomie, to zauważamy wzrost zainteresowania wśród nowych grup odbiorców. Dotychczas z różnych względów nieobecnych. Również środowisko "branżowe" zaczyna postrzegać nas jako jednostkę o dużym potencjale badawczym i edukacyjnym, co przekłada się nowe kontakty i wspólne projekty

 - mówi dyrektor muzeum dr Anna Stróż-Pawłowska.  

Zwróciła uwagę, że ubiegłoroczna działalność edukacyjna muzeum to "ponad 100 warsztatów i lekcji muzealnych skierowanych do młodzieży szkolnej, a także międzynarodowa konferencja "How to speak about the Righteous?", skupiająca przedstawicieli najważniejszych polskich i zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką ratowania Żydów w czasie Holokaustu".  

W 2019 roku zorganizowano też m.in. seminarium dla nauczycieli oraz warsztaty dla policjantów. Partnerami muzeum w ich przygotowaniu był krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z kolei prelekcje dotyczące działalności muzeum im. Rodziny Ulmów były wygłaszane w kraju i za granicą, m.in. dla izraelskich edukatorów, czy przedstawicieli środowisk amerykańskich.

W ubiegłym roku muzeum w Markowej eksponowało kilka wystaw czasowych, m.in. przy współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność i Instytutem Pileckiego, a także własną - poświęconą polskim Sprawiedliwym walczącym w Powstaniu Warszawskim, pokazywaną jednocześnie w Markowej i Warszawie

 - dodała dyrektor Stróż-Pawłowska.  

Przypomniała, że "muzeum cały czas pełni rolę miejsca, w którym dochodzi do wielu wzruszających spotkań ratujących z ratowanymi, jak ceremonia zorganizowana na wniosek ocalonej Cypi Reem, honorująca polską rodzinę Dudków z Odrzykonia, która w czasie Holokaustu uratowała jej życie".  

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Ma upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy - mimo grożącej kary śmierci - pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę.  

Powstało w Markowej, gdzie 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży i ich sześcioro dzieci; najstarsza spośród rodzeństwa - Stasia - miała osiem lat.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Markowa #muzeum #Ulmowie #rodzina Ulmów #Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo