Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

W lipcu emir Kataru przyleci do Polski

"Spodziewamy się na początku lipca oficjalnej wizyty jego wysokości emira Kataru w Polsce" – poinformował Duda, który składa wizytę w Katarze. Jak dodał, Polskę odwiedzą też przedstawiciele katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Qatar Investment Authority. Wyraził nadzieję, że będzie można wtedy przedstawić m.in. ustalenia między firmami z obu krajów.

Andrzej Duda, Tamim ibn Hamad Al Sani
@prezydentpl - X.com

Prezydent ocenił, że relacje gospodarcze z Katarem przekładają się na bezpieczeństwo Polski, przede wszystkim energetyczne. Przypomniał, że od 2015 r. katarski gaz jest dostarczany do Polski.

Duda spotkał się w środę z prezesem Qatar Investment Authority, szefem katarskiego banku centralnego szejkiem Bandarem bin Mohamedem al-Sanim. Rozmowy dotyczyły możliwości inwestycyjnych w Polsce, potencjału Inicjatywy Trójmorza oraz możliwości współpracy w dziedzinie infrastruktury.

Prezydent przekazał, że rozmawiał także z przedstawicielami koncernów energetycznych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które realizują inwestycje w zakresie zielonych technologii i fotowoltaiki.

"Dzisiaj to jest głównie komponent gospodarczy, wczoraj w rozmowach dominowały tematy polityczne. Mam nadzieję, że (rozmowy na tematy gospodarcze) będą owocowały już w niedługim czasie, bo spodziewamy się wizyty jego wysokości emira Kataru na początku lipca (...)"

– powiedział.

Wyraził nadzieję, że „wtedy będzie można mówić o konkretnych ustaleniach, jakie zapadają pomiędzy naszymi firmami a partnerami katarskimi, (o tym) jakie są plany katarskiego funduszu inwestycyjnego w Polsce”.

Prezydent podkreślił, że we wszystkich rozmowach w Katarze poruszał temat wojny w Ukrainie i bezpieczeństwa oraz przedstawiał, jak wygląda sytuacja w środkowo-wschodniej części Europy. Zaznaczył, że temat ten został pojawił się także podczas środowych spotkań w kontekście sytuacji krajów Trójmorza, ale też wspierania działań dotyczących odbudowy Ukrainy po wojnie.

"Polska jest bardzo atrakcyjnym partnerem dla wszystkich tych, którzy w przyszłości o swoim uczestnictwie w rekonstrukcji, w odbudowie Ukrainy myślą"

– podkreślił Duda.

We wtorek prezydent spotkał się z emirem Tamimem bin Hamadem al-Sanim oraz z katarskim ministrem transportu, szefem rady nadzorczej QTerminals Dżasimem bin Saifem al-Sulaitim. Wziął też udział w Katarskim Forum Ekonomicznym.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo