Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zmarła sanitariuszka batalionu "Parasol". Danuta Krauze "Niuśka" miała 98 lat

- Z ogromnym żalem informujemy, że 10 maja po ciężkiej chorobie w wieku 98 lat zmarła ostatnia żyjąca "dziewczyna z Parasola" - Pani Danuta Krauze ps. Niuśka - poinformowano w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Krauze "Niuśka"
Muzeum Powstania Warszawskiego - Facebook

Danuta Krauze (z domu Pleban) urodziła się 11 listopada 1925 r. w Zawierciu jako córka Aleksandra i Bronisławy. Przed 1939 r. mieszkała w Radości.

- Była uczennicą prywatnego gimnazjum żeńskiego im. Walickiej mieszczącego się przy ul. Kruczej w Warszawie, harcerką tamtejszej 1. żeńskiej drużyny harcerskiej. Na początku była w Szarych Szeregach, potem weszła w skład "Parasola". Uczestniczyła w małym sabotażu. Przydzielono ją także do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej

- czytamy we wpisie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podkreślono, że "przeszła cały szlak bojowy batalionu, od Woli, przez Stare Miasto, Śródmieście po Górny Czerniaków". "Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, potem została wywieziona do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), a następnie do obozów pracy w Stargardzie i Berlinie" - napisano, dodając, że "pod koniec wojny udało się jej uciec z Berlina do Poznania".

Poinformowano też, że pogrzeb odbędzie się 20 maja o godz. 11. "Rozpocznie się w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Po uroczystości religijnej nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz do grobu rodzinnego" - napisano.

"Na zawsze w naszej pamięci. Cześć i chwała Bohaterom"

- czytamy we wpisie Muzeum Powstania Warszawskiego.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo