Akademia Demokracji - Referendum
Referendum z 2015 r. zepsuło ideę demokracji bezpośredniej, instrument kształtowania decyzji w państwie. Warto przemyśleć zniesienie progu, by ta instytucja nabrała większego politycznego znaczenia…
Prof. Grzegorz Górski
Demokracja bezpośrednia może być skutecznie realizowana nie tylko na szczeblu centralnym, lecz także na poziomie lokalnym. Można nawet postawić tezę, że uprawnienia obywateli do organizowania referendów…
adw. Christian Młynarek
Referendum stanowi najpełniejszy przejaw suwerenności narodu, bowiem za jego pośrednictwem naród, obywatele, którzy korzystają z praw publicznych, posiadają czynne prawo wyborcze, bezpośrednio…
mec. Wioletta Bielecka
W Polsce demokracja bezpośrednia – i na szczeblu ogólnopolskim, i lokalnym – jest w praktyce nie szkołą obywatelskiej debaty, lecz szkołą bojkotu. To bardzo smutne, bo nie sprzyja budowie pozytywnych…
Jacek Liziniewicz
Nie istnieje wspólnota obok nas. Brakuje też akademickiej dyskusji wśród wielu środowisk, czym jest własne państwo. Spotkanie różnych ludzi, zawodów, koncepcji, doświadczeń – to tkanka społeczna,…
Grzegorz Wszołek
Państwa prawdziwie demokratyczne są rozwinięte i skomplikowane na tyle, że nie sposób nimi rządzić bezpośrednio. W wyborach zatem wybieramy swoich przedstawicieli, na których mamy już wpływ…
Jakub Augustyn Maciejewski
W tradycjach republikańskich referendum jest ważnym narzędziem, po które władza nie boi się sięgać i uznaje wolę narodu. Jednak są państwa, w których w ogóle nie korzysta się z tego narzędzia.…
Jan Przemyłski
Referendum ogólnokrajowe jest jedną z możliwych ścieżek ratyfikacji ważnych umów międzynarodowych. Z takiej możliwości skorzystano m.in. w 2003 r., gdy Polacy w dwudniowym głosowaniu zdecydowali,…
Grzegorz Wszołek
Instytucja referendum lokalnego kojarzona jest głównie z odwoływaniem ze stanowisk przedstawicieli władz samorządowych. Ale plebiscyt może być organizowany w wielu innych sprawach, niekoniecznie…
Grzegorz Wszołek
Prof. Jan Majchrowski, były sędzia Sądu Najwyższego, był gościem kolejnego spotkania z cyklu Akademii Demokracji. W rozmowie z red. Adrianem Stankowskim opowiedział m.in. o instytucji referendum…
Grzegorz Wszołek
Obowiązująca Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. stanowi w artykule 4, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu, który sprawuje ją przez swoich przedstawicieli lub…
Christian Młynarek
Słowo „demokracja” pochodzi z języka greckiego (demos – lud, kratos – rządy) i w dosłownym znaczeniu oznacza rządy ludu. Demokracja jest więc formą rządu, w której władzę sprawują obywatele,…
Wioletta Bielecka
15 października odbyło się referendum, w którym wzięło udział ponad 12 mln Polaków. Frekwencja na poziomie 40,91 proc. oznaczała, że było ono ważne, ale niewiążące. Referendum nie jest często…
Grzegorz Wszołek