Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Cezary Pazura uwieczniony w kosmosie. Pomiędzy Marsem a Jowiszem

Nazwisko polskiego aktora filmowego i teatralnego Cezarego Pazury stało się zarazem nazwą jednej z planetoid, krążących w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Unia Astronomiczne (IAU).

Cezary Pazura
Cezary Pazura - Facebook

Planetoida była wcześniej znana jako 2013 AS24. Teraz uzyskała miano (669588) Pazura.

Kosmiczną skałę odkryli 4 stycznia 2013 roku dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski, prowadząc obserwacje w Obserwatorium Rantiga w Tincanie we Włoszech. Mają oni na koncie odkrycia wielu planetoid i wprowadzili w ten sposób na niebo w ostatnich latach sporo polskich nazw.

Jedną z reguł nazywania obiektów astronomicznych, zatwierdzonych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, jest prawo odkrywcom planetoid do zaproponowania nazwy. Taka możliwość pojawia się, gdy orbita planetoidy jest już dobrze poznana. Wtedy ciało otrzymuje kolejny numer na liście planetoid i może otrzymać nazwę słowną. Przedstawione przez odkrywców propozycje są weryfikowane przez specjalną komisję Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Muszą być zgodne z wytycznymi i kryteriami nazewnictwa.

Gdy komisja zaakceptuje propozycję, staje się ona oficjalną nazwą obiektu. Nazwy te są potem publikowane w biuletynie, wraz z krótkim wyjaśnieniem do czego odnosi się nazwa. Wśród nazw planetoid jest obecnie około sto związanych z Polską.

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jest aktorem filmowym i teatralnym i artystą kabaretowym. Próbował też sił jako reżyser, prezenter telewizyjny, a także jako youtuber. Należy do najpopularniejszych polskich aktorów lat 90. W dorobku ma role w około 80 filmach fabularnych i około 30 serialach, dubbing dla około 40 filmów i seriali oraz kilku gier komputerowych. Zdobywał nagrody filmowe, m.in. Złotą Kaczkę (2004), Złote Lwy (1991,1995).

W tym samym biuletynie, w którym opublikowano nazwę (669588) Pazura, znajdziemy też dwie inne planetoidy związane z naszym krajem: (319636) Dziewulski oraz (191775) Poczobut. Są to nawiązania do polskich astronomów Władysława Dziewulskiego (1878–1962) i Marcina Poczobutta-Odlanickiego (1728-1810). W przypadku tych obiektów odkrywcami byli Litwini.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo