Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

UE potępiła gruzińską ustawę o tzw. agentach zagranicznych

Unia Europejska potępiła w środę władze Gruzji za przyjęcie w tym kraju ustawy o tzw. agentach zagranicznych. Wspólnota podkreśliła, że uchwalenie tych przepisów negatywnie wpłynie na postępy kraju na drodze do członkostwa w UE, i wezwała władze w Tbilisi do wycofania ustawy.

Gruzini protestujący przed parlamentem
printscreen - twitter.com @agusantonetti

"Uchwalenie tej ustawy negatywnie wpływa na postępy Gruzji na drodze do UE. Wybór dalszej drogi leży w rękach Gruzji. Wzywamy gruzińskie władze do wycofania ustawy, dalszego zaangażowania na drodze do UE i przyspieszenia koniecznych reform wskazanych (przez KE - red.) w dziewięciu krokach"

- podkreślili we wspólnym oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi.

UE przyznała Gruzji w grudniu 2023 r. status kraju kandydującego, ale dalszy postęp uzależniła od wypełnienia tzw. dziewięciu kroków dotyczących m.in. wzmocnienia rządów prawa.

Borrell i Varhelyi oświadczyli, że kroki te wymagają m.in. zapewnienia swobodnego działania społeczeństwu obywatelskiemu i mediom. Tymczasem - jak podkreślili - rządząca większość w gruzińskim parlamencie w trzecim czytaniu przyjęła ustawę o przejrzystości wpływów zagranicznych, chociaż "Unia Europejska wyraźnie i wielokrotnie stwierdzała, że duch i treść tego prawa nie są zgodne z podstawowymi normami i wartościami UE".

W oświadczeniu podkreślono, że UE popiera naród gruziński i "jego wybór na rzecz demokracji i europejskiej przyszłości Gruzji". "Zastraszanie, groźby i ataki fizyczne na przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, przywódców politycznych i dziennikarzy, a także na ich rodziny są niedopuszczalne" - zaznaczyli Borrell i Varhelyi. Wezwali władze gruzińskie do zbadania takich przypadków.

Wspólne oświadczenie wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i obronności oraz unijnego komisarza z Węgier pojawiło się, chociaż portal Politico informował wcześniej za swoimi źródłami, że blokował je Varhelyi. Węgier miał nie zgadzać się m.in. na "ostre sformułowanie" zaproponowane przez Borrella o oddalaniu się Gruzji od UE.

Gruziński parlament przegłosował we wtorek ustawę mimo trwających od tygodni potężnych protestów w Tbilisi. Prawo wzorowane jest na pierwszej, stosunkowo "łagodnej" wersji rosyjskiego prawa o agentach zagranicznych (które potem zostało zaostrzone). Przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. finansowania z zagranicy podlegać będą obowiązkowej rejestracji i sprawozdawczości oraz trafią do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu. Ministerstwo sprawiedliwości będzie mogło pod dowolnym pretekstem przeprowadzać kontrole takich organizacji.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo