Prezydent mianował na stopnie generalskie

  

Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda mianował 15 oficerów Sił Zbrojnych RP na stopnie generalskie. Zgodnie z decyzją Prezydenta RP mianowani zostali:

na stopień generała dywizji:

gen. bryg. Grzegorz Gielerak
gen. bryg. Sławomir Pączek

na stopień generała brygady:

płk Jarosław Gromadziński
płk Grzegorz Hałupka
płk Robert Jędrychowski
płk Piotr Krawczyk
płk Wiesław Kukuła
płk Sławomir Owczarek
płk Ryszard Parafianowicz
płk Tomasz Piotrowski
płk Tomasz Połuch
płk Krzysztof Radomski
płk Dariusz Skorupka
płk Cezary Wiśniewski

na stopień kontradmirała:

kmdr Krzysztof Jaworski.

Prezydent wręczy awanse generalskie 29 listopada br. podczas odbywających się w Gdyni uroczystości 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej, a także podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: bbn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szlak na Giewont uszkodzony

/ dzideklasek

  

Czwartkowa burza z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi spowodowała zniszczenie łańcuchów i kotw zamontowanych w celu ułatwienia wejścia na kopułę szczytową Giewontu. Pioruny rozsadziły również skały na szlaku.

"Wiemy już, że zniszczeniu uległy sztuczne ułatwienia, kotwy i łańcuchy. Pioruny również rozsadziły skały, tak że nawierzchnia będzie wymagała uporządkowania. Niezależnie od czwartkowego zdarzenia na wrzesień był planowany remont szlaku. W tej chwili na pewno zmieni się jego zakres. Trudno nam w tej chwili powiedzieć coś więcej. Nasze służby zabezpieczyły teren, na bieżąco sprawdzają ten rejon. Otworzymy go wtedy, kiedy uznamy, że jest bezpiecznie"

– powiedziała PAP Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Łańcuchy ubezpieczające wejście na szczyty często przyciągają wyładowania atmosferyczne i często są zrywane po uderzeniu. 15 metrowy stalowy krzyż na szczycie Giewontu dodatkowo podnosi ryzyko uderzenia pioruna. To punkt szczególnie narażony na wyładowania atmosferyczne.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne spowodowały śmierć czterech osób, w tym dwojga dzieci. Po słowackiej stronie gór od uderzenia pioruna zmarł czeski turysta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl