W niedzielę, 8 maja w godz. 10.00 - 20.00, na placu Teatralnym w Warszawie odbędzie się piknik rodzinny „Niedziela z… Operą Narodową”. W ten sposób Teatr Wielki - Opera Narodowa włączy się w organizowane już po raz dziesiąty Europejskie Dni Opery.

Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji jest „Teatr Świata”. W trakcie Europejskich Dni Opery na całym Starym Kontynencie organizowane są wydarzenia, mające przybliżyć tę dziedzinę kultury i poszerzyć grono jej miłośników. W operach organizowane są wyjątkowe koncerty, spotkania z kompozytorami i wybitnymi śpiewakami.
W Warszawie na olbrzymim ekranie przez cały dzień odbywać się będą projekcje najnowszych spektakli z repertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, m.in.:
  • "Burza” w choreografii Krzysztofa Pastora
  • „Straszny dwór” w reżyserii Davida Pountneya
  • „Cud albo Krakowiaki i Górale” w reżyserii Jarosława Kiliana
  • „Bajko, gdzie jesteś?” autorstwa Pauliny Zajkowskiej
 
Na scenie usłyszymy na żywo m.in. arię Miecznika ze „Strasznego dworu” i duet kwiatów z opery „Lakme” Leo Delibesa w wykonaniu solistów Opery Narodowej oraz dziecięcy Chór „Artos”. 

W salonie literackim dyrektor TVP Kultura, Mateusz Matyszkowicz, porozmawia z autorami książek wydanych przez Teatr m.in. prof. Ewą Łętowską i Krzysztofem Pawłowskim, Antonim Liberą i Mariuszem Trelińskim. Miłośnicy literatury będą mogli kupić książki z Biblioteki TW – ON i uzyskać autograf autora.
Dzieci na warsztatach plastycznych będą tworzyć recyklingowe maski i baśniowe ptaki. O tajnikach operowego savoir-vivre’u porozmawiają z autorem książki „Moni i Uszko” Grzegorzem Kasdepke, będą też mogły wziąć udział w lekcji baletu.
Tego dnia Teatr odsłoni kurtynę i zaprosi za kulisy największej sceny operowej w Europie. O każdej pełnej godzinie spod wejścia głównego wyruszą wycieczki do magicznego świata opery. Prawdziwą gratką będzie również wyprzedaż kostiumów, w których największe divy i primabaleriny występowały na scenie Teatru Wielkiego.  


Prowadzenie:
Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kultura
oraz Piotr Polk i Zbigniew Zamachowski

Wstęp wolny!