Defilada Armii Czerwonej i Wermachtu w Brześciu

  

17 września 1939 roku Armia Czerwona zgodnie z ustaleniami Paktu Ribbentrop-Mołotow zaatakowała Polskę. Pod zajęty przez Niemców Brześć nadciągnęła 29 Brygada Czołgów z Siemionem Kriwoszeinem na czele. Przed opuszczeniem miasta i przekazaniem go Rosjanom, Niemcy przygotowali paradę zwycięstwa, aby uczcić i potwierdzić przyjaźń między oboma narodami.

Radzieccy towarzysze wybudowali na ulicy Unii Lubelskiej specjalną trybunę, którą ozdobili w swastyki i czerwone gwiazdy. Paradę obierali uśmiechnięci od ucha do ucha – Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein.

W Brześciu nie zdążono pozdejmować tablic z urzędów, co widać na zdjęciach. Biały orzeł widnieje gdzieniegdzie w tle miedzy przechodzącymi żołnierzami. Defilada rozpoczęła się o 16 i trwała niecałą godzinę. Po czym Niemcy odjechali, a w mieście zaczęły się rządy Sowietów.

Pod łopoczącą na wietrze w rześki jesienny dzień flagą wojenną III Rzeszy stali generałowie – niemiecki [Heinz Guderian] i sowiecki [Siemion Kriwoszein]. Owacje ludności zapowiadały […] oddziały sowieckie. Potem słychać było zwielokrotniony chrzęst gąsienic i pojawił się pierwszy sowiecki czołg, obsypywany górą kwiatów. Niemiecka orkiestra wojskowa, która uplasowała się obok trybuny, przy orkiestrze sowieckiej, zaintonowała niemieckiego marsza. […] Następnie niemiecki generał z upoważnienia Führera przekazał Sowietom w krótkich żołnierskich słowach miasto oraz twierdzę Brześć nad Bugiem. Obaj podali sobie dłonie…

– pisał Kurt Frowein, korespondent niemieckiej prasy.

LInk do filmu z parady zwycięstwa w Brześciu nad Bugiem.

https://www.youtube.com/watch?v=8lhsTMErZuc

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, histmag.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania z Nagrodą Wolności Słowa SDP. Gratulujemy naszej redakcyjnej koleżance!

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dorota Kania, szefowa Telewizji Republika, a jednocześnie dziennikarka "Gazety Polskiej" i wicenaczelna portalu Niezalezna.pl, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Wolności Słowa SDP przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. 

Dorocie Kani to prestiżowe wyróżnienie przyznano za film "Ryngraf", przypominający powojenne dramaty żołnierzy Armii Krajowej. Film ten w ubiegłym roku zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego w ramach X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, odbywającego się w Gdyni.

- Zrobiliśmy historię o człowieku, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficerze Armii Krajowej, który jako pracownik niemieckiej policji kryminalnej pomagał Polakom. Tego filmu nie byłoby, gdyby nie prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odkopał szczątki Stanisława Olszewskiego. Ja, ale nie tylko ja, czekam czekam na porządne śledztwo, które oczyści Stanisława Olszewskiego z tego wyroku komunistycznego. Ten wyrok komunistyczny dalej na nim ciąży. Gdyby nie inni twórcy, którzy razem ze mną pracowali nad filmem, tej historii by nie było 

– mówiła o swym filmie Dorota Kania.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl