Defilada Armii Czerwonej i Wermachtu w Brześciu

  

17 września 1939 roku Armia Czerwona zgodnie z ustaleniami Paktu Ribbentrop-Mołotow zaatakowała Polskę. Pod zajęty przez Niemców Brześć nadciągnęła 29 Brygada Czołgów z Siemionem Kriwoszeinem na czele. Przed opuszczeniem miasta i przekazaniem go Rosjanom, Niemcy przygotowali paradę zwycięstwa, aby uczcić i potwierdzić przyjaźń między oboma narodami.

Radzieccy towarzysze wybudowali na ulicy Unii Lubelskiej specjalną trybunę, którą ozdobili w swastyki i czerwone gwiazdy. Paradę obierali uśmiechnięci od ucha do ucha – Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein.

W Brześciu nie zdążono pozdejmować tablic z urzędów, co widać na zdjęciach. Biały orzeł widnieje gdzieniegdzie w tle miedzy przechodzącymi żołnierzami. Defilada rozpoczęła się o 16 i trwała niecałą godzinę. Po czym Niemcy odjechali, a w mieście zaczęły się rządy Sowietów.

Pod łopoczącą na wietrze w rześki jesienny dzień flagą wojenną III Rzeszy stali generałowie – niemiecki [Heinz Guderian] i sowiecki [Siemion Kriwoszein]. Owacje ludności zapowiadały […] oddziały sowieckie. Potem słychać było zwielokrotniony chrzęst gąsienic i pojawił się pierwszy sowiecki czołg, obsypywany górą kwiatów. Niemiecka orkiestra wojskowa, która uplasowała się obok trybuny, przy orkiestrze sowieckiej, zaintonowała niemieckiego marsza. […] Następnie niemiecki generał z upoważnienia Führera przekazał Sowietom w krótkich żołnierskich słowach miasto oraz twierdzę Brześć nad Bugiem. Obaj podali sobie dłonie…

– pisał Kurt Frowein, korespondent niemieckiej prasy.

LInk do filmu z parady zwycięstwa w Brześciu nad Bugiem.

https://www.youtube.com/watch?v=8lhsTMErZuc

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, histmag.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tam sytuacja jest zła! Stany alarmowe w Świętokrzyskiem

zdjęcie ilustracyjne / @Malopolski_UW

  

W woj. świętokrzyskim w związku z intensywnymi opadami deszczu obowiązuje 11 alarmów i 14 pogotowi przeciwpowodziowych. Służby przygotowują się do nadejścia fali wezbraniowej na Wiśle, która przekroczyła stany alarmowe na wszystkich wodowskazach.

Jak poinformował w niedzielę rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński, obecnie w Sandomierzu poziom Wisły wynosi 710 cm, co oznacza, że stan alarmowy został przekroczony o metr.

"Na Wiśle, patrząc wstecz w stronę Krakowa, już powoli woda opada i te stany się zmieniają. U nas kulminacja idzie w stronę Puław. Zagrożenia, żeby coś wylało, na razie nie ma"

– powiedział Białogoński dodając, że w razie potrzeby w pomoc zaangażowanych będzie ok. 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zaznaczył, że obecnie w regionie alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w 25 gminach w powiatach buskim, staszowskim, kazimierskim, sandomierskim i opatowskim.

Z informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przekazanych PAP wynika, że minionej nocy strażacy odnotowali kilka nowych zdarzeń – m.in. w powiecie opatowskim, gdzie poprawiano przesiąkający wał. Ponadto służby kontrolują pozostałe wały przeciwpowodziowe, m.in. w Zawichoście i Sandomierzu.

Według prognoz synoptyków w woj. świętokrzyskim w niedzielę koło południa mogą pojawić się gwałtowne burze i przelotne opady. W całym regionie temperatura przekroczy 20 st. Celsjusza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl