Były szef CBA obraził się na komisję ds. Amber Gold? Nie chce podpisać protokołu z przesłuchania

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jak podaje "Rzeczpospolita" były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik, który pod koniec stycznia zeznawał przed komisją ds. Amber Gold nie zamierza podpisać protokołu przesłuchania. Wojtunik żali się, że był atakowany przez członków komisji i nie pozwalano mu nawet dokończyć zdania.

Paweł Wojtunik, były szef CBA przed komisją ds. Amber Gold stanął 24 stycznia. Było to pierwsze przesłuchanie w tym roku dotyczące tej afery. Wojtunik na wstępie zaznaczył, że mu się spieszy, a na każde pytania komisji odpowiadał, że nie pamięta, bądź nie może mówić o tym w trybie jawnym, mimo, że wszystkie dokumenty, o których była mowa zostały odtajnione.

CZYTAJ WIĘCEJ: Członek komisji ds. Amber Gold o zachowaniu Wojtunika: Arogancka postawa

Wojtunik po przesłuchaniu "strzelił focha" i stwierdził, że nie podpisze protokołu z przesłuchania.

- Pytania były pod z góry założoną tezę, komisji nie interesowały odpowiedzi. To był atak, nawet nie mogłem dokończyć zdania - cytuje żale byłego szefa CBA "Rz".

Byłby to pierwszy świadek komisji ds. Amber Gold, który odmówił podpisu pod protokołem, jednak zdaniem członka komisji, posła Stanisława Pięty nie będzie to wielka strata dla sprawy.

- Brak jego podpisu w żaden sposób nie osłabi wartości dowodowej protokołu - zaznaczył parlamentarzysta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

zdjęcie ilustracyjne / Stanisław i Andrzej Tomczakowie - http://www.wodynski.info CC BY-SA 3.0

  

W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim na Ukrainie w niedzielę upamiętniono 76. rocznicę zbrodni na polskiej ludności tej nieistniejącej dziś wsi. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, bliscy ofiar i Polacy mieszkający na Ukrainie.

„Zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym, jak ludobójczą czystką etniczną” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do uczestników i organizatorów obchodów.

Jak dodał, zbrodnia w Hucie Pieniackiej „pozostaje nigdy niemilknącym ostrzeżeniem przed nienawiścią, przed zajadłym nacjonalizmem, który w przedstawicielu innego narodu każe widzieć śmiertelnego wroga wbrew fundamentalnym zasadom duchowym i moralnym, które kształtują nasze człowieczeństwo”.

W poprzedzonych ekumenicznym nabożeństwem uroczystościach wzięła też udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że potrzebna jest „rzetelna pamięć o takich zbrodniach”. „Tylko prawda jest gwarantem tego, że to się już nigdy więcej nie wydarzy” - wskazała.

Według niej od tego należy zacząć w polsko-ukraińskich relacjach. „Dopiero gdy staniemy w prawdzie, możemy wybaczyć, a wybaczenie jest niezbędnym elementem budowania dobrych relacji” - dodała.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło wówczas ok. 850 osób. W Hucie Pieniackiej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts