Pośmiertna nagroda dla zamordowanej Heleny Kmieć

  

Sanktuarium Jasnogórskie, ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering oraz wolontariuszka Helena Kmieć, zamordowana na misji w Boliwii - to tegoroczni laureaci Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.

Jubileuszowa, 70. gala wręczenia nagród odbędzie się 9 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Maciej Szepietowski. Kapituła nagrody pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochy uhonorowała Sanktuarium Jasnogórskie za "kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego, formowanie go w duchu prawd ewangelicznych oraz niestrudzone ukazywanie Matki Bożej Królowej Polski jako najpewniejszej drogi wiodącej ku zbawieniu". Tegoroczną nagrodę przyznano także ordynariuszowi diecezji włocławskiej bp. Wiesławowi Meringowi za "wkład w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także za odważną i bezkompromisową posługę pasterską, ukazującą kluczową rolę wartości ewangelicznych w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-politycznej". Bp Mering od 2003 roku jest ordynariuszem diecezji włocławskiej, a przez dziesięć lat (2006-2016) był przewodniczącym Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Uhonorowano też pośmiertnie Helenę Kmieć za "przepełnione młodzieńczym entuzjazmem i radością świadectwo życia według wskazań ewangelicznych, a także za pokorną i gorliwą służbę na rzecz ochrony życia, godności ludzkiej oraz najwyższą ofiarę życia, złożoną w misyjnej służbie Kościołowi Chrystusowemu".

Polska wolontariuszka zginęła 24 stycznia 2017 roku, gdy do ochronki prowadzonej przez polskie siostry zakonne, wtargnął nieznany sprawca i zaatakował ją nożem. Mimo natychmiastowej pomocy ze strony lekarzy dziewczyna zmarła. Helena Kmieć do Boliwii przyjechała na misję, która prowadzi Wolontariat Misyjny Salvator.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sędziowie nie są niezależni od Polski - mówi "Gazecie Polskiej" premier Mateusz Morawiecki

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Adrian Stankowski

Kontakt z autorem

Tomasz Sakiewicz

Redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska\" oraz dziennika „Gazeta Polska Codziennie\".

Kontakt z autorem

Katarzyna Gójska

Redaktor naczelna miesięcznika „Nowe Państwo”. Wicenaczelna tygodnika „Gazeta Polska” i dziennika „Gazeta Polska Codziennie”.

Kontakt z autorem

  

- Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkim posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się na to, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powołania innych sędziów – mówi "Gazecie Polskiej" w rozmowie z Katarzyną Gójską, Tomaszem Sakiewiczem i Adrianem Stankowskim premier Mateusz Morawiecki.

Całość obszernego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim już w najbliższą środę w tygodniku "Gazeta Polska"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl