Zobacz legendarne przemówienie Lecha Kaczyńskiego w rocznicę wybuchu II WŚ

  

Dzisiaj mija 75. rocznica ataku nazistowskich Niemiec na Polskę. 1 września 2009 r. na Westerplatte prezydent Lech Kaczyński wygłosił przemówienie z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przez wielu komentatorów przemówienie to uznawane jest za jedną z najlepszych mów Lecha Kaczyńskiego.

Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się dokładnie o 4.45. Na Westerplatte zabrzmiały salwy honorowe, a w uroczystościach uczestniczyli m.in. Władimir Putin i Angela Merkel.

- Generalny inspektor sił zbrojnych, naczelny wódz w kampanii wrześniowej Generał Marszałek Edward Rydz - Śmigły 19 lipca 1939 stwierdził, że jeżeli wyczerpią się pokojowe możliwości załatwienia sprawy Gdańska, to Polska podejmie walkę, choćby osamotniona. Powtarzam raz jeszcze - chociażby osamotniona. Bez sojuszników. Taka była postawa naszego państwa i dlatego też chciałem dzisiaj po raz drugi, a powtarzać też będę kolejne razy, powiedzieć: To nie Polska powinna odrabiać lekcje pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni. Powód mają ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tą wojnę ułatwili – mówił w 2009 r. na Westerplatte prezydent Lech Kaczyński.


(prezydent.pl)

Prezydent przypomniał, że w chwili, gdy Polakom udało się odeprzeć Niemców spod Lwowa, Polska otrzymała cios nożem w plecy zadany przez bolszewicką Rosję.

- Walki w kampanii wrześniowej trwały do Kocka, do 6 października. Potem przyszła noc okupacji. Noc, w której istotą była zbrodnia. Której istotą był Oświęcim, istotą był Holocaust, ale istotą był Katyń. Można zadać pytanie - jakie jest porównanie między Holocaustem, realizowanym przez nazistowskie Niemcy a Katyniem, realizowanym przez sowiecką Rosję. Jest jedno porównanie, między tymi zbrodniami, chociaż ich rozmiary były oczywiście bardzo różne. Żydzi ginęli dlatego, że byli Żydami. Polscy oficerowie ginęli, dlatego, że byli polskimi oficerami. Taki był wyrok i w pierwszym i w drugim przypadku – mówił prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

ZOBACZ PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

E. Mosberg dla Niezalezna.pl: Ani razu nie zaznałem w Polsce przejawu antysemityzmu

Edward Mosberg / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

  

- Przyjeżdżam do Polski bardzo często. Ani razu nie zaznałem tu jakiegokolwiek przejawu antysemityzmu - powiedział w rozmowie z portalem Niezalezna.pl Edward Mosberg, polski Żyd ocalały z Holokaustu.

Dziś w Warszawie odbył się „Wieczór dla Sprawiedliwych”, organizowany przez fundację From the Depths. Okazją do uroczystości są 100. urodziny Józefa Walaszczyka, najstarszego żyjącego Polaka ratującego Żydów, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który ocalił 54 Żydów.

Nasz reporter podczas rozmowy z Edwardem Mosbergiem zapytał, jak ten ocenia stosunki polsko-izraelskie.

Przyjeżdżam do Polski bardzo często. Ani razu nie zaznałem tu jakiegokolwiek przejawu antysemityzmu

- mówił ocalony z Holokaustu.

Jego zdaniem odpowiedzialność za pogorszenie stosunków ponosi tamtejszy minister sprawę zagranicznych Israel Katz.

Ten człowiek, albo z głupoty, albo z nienawiści, nie wiem do czego, wypowiedział te haniebne słowa (wypowiedź polityka o „antysemityzmie wyssanym przez Polaków z mlekiem matki” -red.). To jest obraza nie dla Polski. To obraza dla całego chrześcijaństwa na całym świecie” – tłumaczył Mosberg.

Przypomnijmy, że podczas jednego z wywiadów telewizyjnych, ówcześnie pełniący obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz powiedział m. in. że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Na tym nie poprzestał. Następnie stwierdził, że „antysemityzm był wrodzony u Polaków przed Holokaustem, podczas, i po nim też”.

[polecam:http://niezalezna.pl/260497-nie-bedziemy-prowadzic-dialogu-z-takimi-politykami-jak-israel-katz-stanowcze-slowa-wiceministra]

Ja jeżdżę często do Izraela, ale tak długo, jak ten człowiek nie przeprosi, albo go nie usuną z rządu, więcej tam nie pojadę. Do Polski zawsze wracam z wielką ochotą

- podkreślił raz jeszcze.

Dopytywany o stosunki polsko-izraelskie, z wyłączeniem osoby szefa izraelskiego MSZ mówi jasno:

Nie można go wyłączyć.


Józef Walaszczyk urodził się 13 listopada 1919 roku w Częstochowie, dorastał w Warszawie. Po śmierci ojca w 1927 roku rodzinie pomógł kuzyn Ludwik Okęcki, który był właścicielem majątku i fabryki w Rylsku, leżącym nieopodal Rawy Mazowieckiej. Przed 1939 rokiem Józef zdołał ukończyć gimnazjum, zdać tzw. małą maturę. Podczas okupacji pracował w rodzinnym majątku. Często jeździł w sprawach fabryki do Warszawy i tam poznał młodą, piękną dziewczynę, Irenę Front. Młodzi zaczęli się spotykać, ale kobieta nie zdradziła swojego żydowskiego pochodzenia. Ujawniła prawdę dopiero podczas niespodziewanej kontroli Gestapo w pensjonacie, gdzie się zatrzymali. Józef Walaszczyk zamknął ją w kryjówce w pokoju, a sam wyszedł na korytarz, aby poddać się kontroli. Po wylegitymowaniu zasymulował problemy żołądkowe i zamknął się w toalecie.

Józef Walaszczyk pomagał także mieszkańcom getta warszawskiego skąd przygotowywał dla Armii Krajowej meldunki o sytuacji zamkniętej ludności. Pomógł także kilkudziesięciu Żydom z Rawy Mazowieckiej. W 1941 roku zwrócił się do niego znajomy kupiec z lat przedwojennych, który poprosił go o przyjęcie do fabryki 40 młodych Żydów. Udało mu się wynegocjować z dyrektorem Arbeitsamtu zgodę na zatrudnienie 30 pracowników, którzy dzięki niemu przeżyli Holokaust. W czasie okupacji współpracował z Armią Krajową, a po upadku Powstania Warszawskiego zorganizował placówkę Czerwonego Krzyża w Podkowie Leśnej, w której pomagał żołnierzom i cywilom ze stolicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl