Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Premier o tarczy antyinflacyjnej: "Nie szukamy wymówek, tylko rozwiązań"

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajął się założeniami tzw. tarczy inflacyjnej, które mają osłonić Polaków przed skutkami rozpędzonej inflacji. Tarcza ma chronić rodziny przed wzrostem cen - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Mateusz Morawiecki
Zrzut ekranu tvpstream.vod.tvp.pl

Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej, zmagają się obecnie z wysoką inflacją. Jest to najwyższy od grudnia 2000 r., czyli od 21 lat, poziom inflacji. Z danych przekazanych przez GUS w listopadzie 2021 r - tempo wzrostu cen sięgnął 7,7%. To więcej niż przewidywali ekonomiści, którzy prognozowali odczyt na poziomie ok. 7,4%. Miesiąc wcześniej, w października wyniosła ona 6,8%.

Aby złagodzić skutki wzrostu cen, rząd opracował nowy program osłonowy. Jego koszt szacowany jest na około 10 mld zł.

Tarcza antyinflacyjna - co obejmie?

"Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen. Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane”

– powiedział podczas konferencji premier.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że wszystkie elementy pakietu antyinflacyjnego, "w błyskawiczny sposób trafią do Sejmu" , tak żeby niektóre jego elementy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Od 20 grudnia na okres pięć miesięcy obniżona ma zostać wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

"Paliwa nie będą zaliczane do podatku handlowego, co powinno obniżyć cenę paliwa o kilkanaście groszy. Łącznie z innymi działaniami może to doprowadzić do obniżki ceny paliw na litrze o 20-25 groszy, a optymiści mówią, że nawet o 30 groszy”

– oświadczył premier.

Czeka nas też obniżka podatku VAT. Na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. A także na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

"Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. To duży koszt dla budżetu, ale ważna korzyść dla obywateli, zwłaszcza tych, którzy ogrzewają gazem swoje domy"

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo