Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Katecheci i emerytowani nauczyciele - to dzięki nim przeprowadzono egzamin gimnazjalny w tej szkole

Mimo strajku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 354 w Warszawie odbył się dziś egzamin gimnazjalny. Zdawało go 60 uczniów. Jego przeprowadzenie stało się możliwe, bo dyrektorce udało się zaprosić do komisji katechetów i emerytowanych nauczycieli. - W takiej sytuacji nie mogłam zostawić dzieci samych. Jestem pedagogiem, to mój obowiązek - powiedziała szczerze emerytowana nauczycielka. Ich postawa uratowała egzaminy, co wywołało wściekłość organizatorów strajku z ZNP.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/F1Digitals/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 354 w Warszawie strajkuje prawie 90 proc. personelu – nauczycieli i pracowników administracyjno-biurowych. Nie protestuje pięcioro nauczycieli, m.in. osoby duchowne (siostra zakonna, która pracuje w bibliotece), katecheci i nauczyciel wspomagający.

"Przed strajkiem byliśmy przygotowani do przeprowadzenia egzaminów. Mieliśmy skompletowane komisje egzaminacyjne. Niestety, po rozpoczęciu protestu, uczestniczący w nim nauczyciele odmówili udziału w nich"

– wyjaśniła dyrektor szkoły Renata Wilczyńska. Dodała, że szanuje decyzje swoich nauczycieli i ich rozumie.

Żeby przeprowadzić egzamin, Wilczyńska szukała wśród znajomych nauczycieli-wolontariuszy. "Dostałam dane osób z przygotowaniem pedagogicznym z kuratorium mazowieckiego, ale ja ich przecież nie znam, nic o nich nie wiem, czy są to ludzie odpowiedzialni, czy w dniu egzaminu na pewno przyjdą do szkoły. Nie mogłam ryzykować" – przyznała.

Wilczyńska nie ukrywała, że zgromadzenie pełnych składów komisji na trzy dni egzaminów było trudne. "Niektórzy emerytowani nauczyciele, z którymi rozmawiałam, odmawiali mi. Tłumaczyli, że solidaryzują się ze strajkującymi" – relacjonowała.

"Mimo wszystko udało się. Mamy obsadzone wszystkie komisje egzaminacyjne na każdy dzień"

– zapewniła. "Wczorajszy dzień był jednak najtrudniejszym w mojej trzydziestoletniej pracy pedagogicznej. Kosztował mnie bardzo dużo nerwów" – zaznaczyła.

Oceniła, że dyrektorzy zostali postawieni pod ścianą. Podkreśliła, że to na nich złożono całą odpowiedzialność za egzaminy.

Jedną z członkiń zespołu nadzorującego podczas egzaminów gimnazjalnych była emerytowana nauczycielka- bibliotekarka Hanna Gołębiewska.

"Jestem wolontariuszem. Sama się zgłosiłam do pomocy. W takiej sytuacji nie mogłam zostawić dzieci samych. Jestem pedagogiem, to mój obowiązek"

– powiedziała.

Negatywnie oceniła strajk nauczycieli, szczególnie w czasie egzaminów. "Przez lata pracowałam za grosze. Uważałam i nadal uważam, że bycie nauczycielem to powołanie" – wskazała.

"Nauczyciele siedzieli cicho, kiedy na przykład dokładano im godziny karciane, a teraz, gdy rząd chce im pomóc, strajkują"

– dodała.

Z przeprowadzenia egzaminu zadowoleni byli uczniowie. "Długo i intensywnie przygotowywaliśmy się do egzaminu, gdyby się nie odbył w kwietniu, to do czerwca (następny termin – red.), trzeba by się znów uczyć" – powiedziała uczennica klasy III c Kinga. Jej klasowa koleżanka Andżelika zwróciła uwagę, że uczniowie zdający egzamin w drugim terminie będą w gorszej sytuacji przy rekrutacji do szkoły średniej.

Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego jest jednocześnie trzecim dniem strajku nauczycieli.


W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Strajkują też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#egzamin gimnazjalny #nauczyciele #protest #FZZ #ZNP #strajk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo