Pogranicznicy zlikwidowali grupę przestępczą

Straż Graniczna / By LukaszKatlewa - Praca własna, CC BY-SA 4.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=34811425

  

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem w Polsce, Niemczech i w Czechach nielegalnymi papierosami z przemytu rozbili funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki. Skarb Państwa stracił na procederze ponad 3,5 mln złotych. 6 osób usłyszało zarzuty.

Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor poinformowała PAP we wtorek, że zorganizowana grupa przestępcza działała w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu. Zajmowała się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem i dalszą dystrybucją papierosów, które nie miały polskich znaków skarbowych akcyzy.

Według ustaleń śledztwa grupa od października 2017 r. do kwietnia 2018 roku wprowadziła do obrotu ponad 209 tysięcy paczek papierosów, czym spowodowała straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego na ponad 3,5 mln złotych.

Funkcjonariusze SG z Medyki dotarli do informacji, z których wynikało, że obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby zajmujące się tą działalnością miały osiągać z tego tytułu spore zyski. Działania operacyjne, trwające 18 miesięcy, doprowadziły do rozpracowania tego nielegalnego procederu, ustalenia tożsamości sześciu osób, a także "dziupli", gdzie przechowywane były papierosy

– mówiła mjr Pikor.

Do zatrzymań doszło pod koniec października. Podejrzani to czterech Polaków, mieszkańców powiatów przemyskiego i jasielskiego oraz woj. śląskiego, w wieku 60, 48, 46 lat oraz 27-letni lider grupy, a także dwóch Ukraińców w wieku 40 i 42 lat.

Ponadto funkcjonariusze przeszukali cztery adresy w woj. podkarpackim i śląskim, gdzie miały być przechowywane nielegalne towary. Zabezpieczyli też samochód i około 50 tys. zł.

Zebrane dowody potwierdziły, że osoby te były ze sobą powiązane, tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań. Jej celem było popełnianie przestępstw skarbowych

– zaznaczyła rzeczniczka.

Dodała, że organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla. Miał on sam i za pośrednictwem innych osób kupować na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy i je przechowywać.

Lider grupy ukrywał m.in. papierosy na posesji w specjalnie skonstruowanej przez siebie skrytce w kanale garażu. Ujawniona skrytka mogła pomieścić nawet 30 tysięcy paczek papierosów

– wyjawiła mjr Pikor.

Lider miał także organizować dystrybucję towaru w Polsce, Czechach i w Niemczech. Pozostali podejrzani zajmowali się kupowaniem papierosów i przewożeniem ich do "dziupli".

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Postawiła ona podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw skarbowych. Grozi im do 5 lat więzienia.

Z kolei 27-letni mieszkaniec Przemyśla usłyszał zarzut kierowania grupą. Wobec niego oraz 60-letniego mieszkańca Medyki Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował areszt na trzy miesiące.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts