- Odchodzą od nas sprawcy zbrodni, o zgrozo, czasami żegnani z honorami - mówił na antenie Telewizji Republika prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański. - Trzeba nazwać niektórych ludzi po imieniu „zbrodniarzami” – podkreślił Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

We wtorek oficjalnie powołany zostanie Społeczny Trybunał Narodowy, który zajmie się sprawą zbrodniarzy komunistycznych. Na ten temat rozmawiali Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, oraz Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, goście dzisiejszego „W punkt” na antenie Telewizji Republika.

- Powołujemy coś, na co Polacy czekają od 27 lat. Były próby oceny, nazwania, rozliczenia okresu komunistycznego, ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione przez cały okres komunizmu w Polsce. Mamy taki pomysł, żeby przyjrzeć się temu problemowi, nazwać rzeczy po imieniu, czym był komunizm, że był to zbrodniczy system totalitarny, w którym działały zbrodnicze organy – UB, SB, KBW, a także ówczesny aparat sądowniczy. Przyjrzymy się osobom odpowiedzialnym za zbrodnie, zarówno tym na wysokich stanowiskach, jak i wykonawcom rozkazów. Zaproponujemy, co trzeba zrobić, żeby państwo stało się normalniejsze i żebyśmy po tylu latach mogli powiedzieć, że chcemy rozliczyć ten system i budować państwo nowoczesne i sprawiedliwe, co nie jest możliwe bez próby oceny i rozliczenia zbrodniarzy minionego systemu – powiedział Tadeusz Płużański.


- „Społeczny” wskazuje na to, że działamy poza czynnikiem państwowym i nie chcemy w czynnościach prawnych zastępować państwa. Gdy żyliśmy w komunie, żyliśmy nadzieją, że po jej pokonaniu nastąpi ukaranie zbrodniarzy. Nie zostały ukarane jednak bestie mordujące polskich bohaterów – stwierdził Maciej Świrski. - W naszym zamyśle jest symboliczne rozliczenie tych zbrodniarzy. Cała procedura katowska komunizmu i nazwiska są znane. Gdy mówimy o komunizmie, używamy kwiecistych określeń jak „zbrodniczy system”, „okrutny system”, a pod tymi słowami ukrywają się konkretni ludzie, a nie anonimowi „komuniści”. Chcemy symbolicznie wskazać, kto mordował patriotów, kto działał w tym zbrodniczym systemie.

- Odchodzą od nas sprawcy zbrodni, o zgrozo, czasami żegnani z honorami, ale żyją inne osoby mniej lub bardziej znane. Możemy teraz mówić o bohaterach, przywracać pamięć niezłomnych, Kuklińskiego, jednak pamiętajmy o drugiej stronie lustra, o krytyce tych, którzy patriotów mordowali – przypomina prezes Fundacji „Łączka”.

- My to robimy, by upamiętnić ofiary morderców – zbrodniarze nigdy nie usłyszeli słów refleksji, ten aparat jest przekonany o swoich racjach, wartości, uważa się za bohaterów. Giną w tym ci, którzy walczyli o Polskę. Liczymy na to, że piętnując morderców, ofiary systemu poczują się jak w państwie sprawiedliwym – dodał Płużański.