Już jutro najważniejsze wydarzenie ostatnich dekad. W Warszawie rozpocznie się szczyt Paktu Północnoatlantyckiego. Trwa pełna mobilizacja służb, które pracują nad zapewnieniem bezpiecznego przebiegu tego niezwykle istotnego, historycznego wydarzenia.


Już od dziś w związku ze szczytem mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami i zmianami w ruchu i komunikacji miejskiej – o szczegółach pisaliśmy we wtorkowym i środowym wydaniu „Dodatku Warszawskiego Gazety Polskiej Codziennie”, informacje na ten temat znajdują się też na portalu Niezależna.pl.

Zamknięcia ulic i zmiany są motywowane względami bezpieczeństwa. Na ewentualnym zakłóceniu przebiegu obrad zależeć może środowiskom prorosyjskim, protest przeciw NATO już zapowiedziała proputinowska partia Zmiana, a także lewicowi ekstremiści.

Nad bezpieczeństwem czuwać będzie ok. 7 tys. policjantów. Funkcjonariusze ochraniać będą trasy przejazdy gości, a także dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie Warszawy. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu odpowiedzialni będą za ochronę gości szczytu NATO. W zabezpieczenie szczytu brać będzie udział także 850 funkcjonariuszy straży pożarnej, w tym w samej stolicy służbę pełnić będzie 400 strażaków – poinformowało MSWiA.

Szczyt odbędzie się w dniach 8–9 lipca.