Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jak i czym skutecznie wymyć kostkę?

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do aranżacji przestrzeni przy domu. Kiedyś stosowana tylko w celach użytkowych, dziś jednak używana również w celach dekoracyjnych. Aby kostka spełniała swoje wizualne zadanie, ważne aby o nią odpowiednio zadbać. Regularnie należy usuwać wszelkie zanieczyszczenia, jak plamy oleju, tłuszczu czy benzyny. Na skutek długotrwałej wilgoci, błota czy piasku, powstają także naloty, które najszybciej warto usunąć. Jak czyścić kostkę brukową samemu?

Kostka brukowa przed domem
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Max Rahubovskiy

Czyszczenie kostki brukowej — jak często należy myć kostkę?

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do wykonywania podjazdów oraz opasek wokół posesji. Nawierzchnia jest niezwykle trwała oraz pięknie komponuje się z zielenią trawnika. Warunkiem jej estetycznego wyglądu jest jednak odpowiednia pielęgnacja.

Kostka brukowa jest narażona na działanie słońca, deszczu, wiatru oraz innych warunków atmosferycznych, które sprawiają, że materiał szybko się brudzi. Istotne jest więc uzupełnianie przestrzeni między kostkami piaskiem oraz regularne czyszczenie kostki brukowej z mchu. Pozwoli to utrzymać odpowiednie odstępy oraz zwartą konstrukcję podjazdu, dzięki czemu nie straci on swojego pierwotnego kształtu i jednolitej nawierzchni.

Systematyczne czyszczenie i pielęgnacja kostki pozwoli na utrzymanie estetycznego wyglądu, dzięki czemu kostka będzie nam służyć przez lata. Warto więc praktykować mycie kostki brukowej przed i po każdym sezonie zimowym oraz regularnie usuwać opadające z drzew liście, źdźbła trawy z kosiarki czy piasek. 

Jak często należy czyścić kostkę brukową?

Jak często należy to robić? Z reguły zaleca się gruntowne czyszczenie kostki brukowej przynajmniej trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Trudne do usunięcia zabrudzenia warto jednak czyścić od razu, ponieważ potem może się to okazać zbyt problematyczne. Wykwity na kostce natomiast wymagają nieco innego podejścia – w zależności od tego, z jakim rodzajem porostów mamy do czynienia, możemy być zmuszeni do potraktowania ich octem kilkukrotnie. 

Jak pielęgnować kostkę brukową na co dzień?

Kostka brukowa wymaga systematycznego przeprowadzania gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych, ale powinniśmy też dbać o nią na co dzień. Zabrudzenia spowodowane przez olej silnikowy czy tłuszcz z grilla należy zawsze usuwać na bieżąco, aby nie doszło do przebarwień, których potem trudno będzie się pozbyć. Pamiętajmy także, aby zimą regularnie odśnieżać i odladzać kostkę. Odradzamy jednak posypywanie jej solą, ponieważ może to osłabiać jej zewnętrzną warstwę i pozostawiać na niej biały nalot. 

Dodatkowo warto pomyśleć o impregnacji – kostka brukowa zabezpieczona impregnatem będzie o wiele mniej podatna na zabrudzenia. Preparaty impregnujące warto nanosić raz na 3-4 lata.

Mycie kostki brukowej domowymi sposobami

Czym wyczyścić kostkę brukową? Domowe sposoby na czyszczenei kostki brukowej mogą być w pełni wystarczające, jeżeli zabrudzenia nie są duże i nie zdążyły wniknąć w strukturę kamienia na stałe. Poradzisz sobie samodzielnie, gdy teren do umycia jest niewielki. Zaoszczędzisz pieniądze, a praca może zostać wykonana równie dokładnie, jak gdyby robił to doświadczony fachowiec.

•    Rozpocznij czyszczenie kostki brukowej od gruntownego i starannego zamiecenia całego terenu. Im szczotka będzie twardsza, tym łatwiej usuniesz zanieczyszczenia z przestrzeni między kostkami. Nad ich usunięciem skup się najbardziej. Przy pomocy ostrego i wąskiego narzędzia usuń niewielkie rośliny, mech lub porosty. Wyciągnij tą metodą większe kamienie lub inne substancje, które utknęły w szczelinach.
•    Kolejnym krokiem jest umycie ewentualnych zabrudzeń na powierzchni kamienia. Jeśli jest to ziemia, piasek i kurz, wystarczy spłukanie całości wodą pod ciśnieniem – wężem ogrodowym z odpowiednią końcówką lub myjką ciśnieniową. Jeśli są silniejsze, użyj specjalnego preparatu do czyszczenia kostki brukowej.
•    Aby Twoja praca była zakończona poprawnie, przerwy między kamiennymi płytkami wypełnij świeżym piaskiem. Zapobiegnie to deformacjom, uniemożliwi szybkie wnikanie zabrudzeń i pozwoli na skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci.

Mycie kostki brukowej specjalistycznymi produktami

Czym wyczyścić kostkę brukową? Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, warto zdecydować się na silniejsze metody czyszczenia. Preparat do czyszczenia kostki brukowej powinien działać szybko i skutecznie. Dobrze, aby nie szkodził środowisku i w bezpieczny sposób mógł być spłukany do studzienki kanalizacyjnej.

Wybieraj spośród preparatów, które są przeznaczone typowo dla mycia chodnika. 

Narzędzia do czyszczenia kostki brukowej

Czym umyć kostkę brukową? Przygotuj kilka niezbędnych narzędzi:

•    nóż, scyzoryk lub ostro zakończone narzędzie z wąską końcówką;
•    miotłę lub zmiotkę;
•    ostrą szczotkę większych i mniejszych rozmiarów;
•    wiaderko z wodą;
•    rękawice ochronne, gdy planujesz używać chemii do czyszczenia kostki.

Przy pomocy ostrego narzędzia usuniesz rośliny, kamienie lub inne elementy, które utknęły między kamiennymi elementami. Możesz nimi delikatnie zeskrobać i usunąć resztki farby, cementu lub tynku, jeśli pozostały na płytkach po remoncie domu.
 

 



Źródło: hgs.com.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo